Ako riešiť problémové správanie 7 ročného prváka?

Zodpovedané
20. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 7 ročného prváčika, s ktorým sa od začiatku školského roka trápime so správaním.

Je neposedný, vydáva zvuky a robí zle druhým deťom. V poslednom čase máva záchvaty zlosti a na vyučovacej hodine nechce pracovať. S učením problém nemá. To mu ide. Pekne číta, v matematike je tiež dobrý. Len písanie má škaredé.

Na jeho správanie sa sťažujú učitelia, rodičia a aj deti. Pani riaditeľka si ma dala zavolať. Už som na konci so silami.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

správanie, ktoré syn vykazuje má zrejme nejakú príčinu. To, čo vidíme na vonok je len povrch. Za správaním sa skrývajú emócie a za nimi potreby. Môže ísť o nejakú nenaplnenú potrebu, pocit strachu, neistoty, možno si neverí, potrebuje pozornosť. Určite teda treba pátrať hlbšie. Môžete mu komunikovať, že ste počuli čo sa deje v škole, spýtajte ho ako sa vtedy cítil, aký je jeho názor. Čo by mu v škole pomohlo cítiť sa lepšie. Skúste mu nenaznačovať, že je to jeho chyba. Zrejme mu to správanie niečo prináša a v tej chvíli inak a lepšie neviem.

Môže ísť aj o nejaký problém spojený s dozrievaním nervovej sústavy, ťažko povedať. V každom prípade vám odporúčam vám navštíviť psychológa. Zdá sa, že syn sa trápi, navonok prejavuje nežiadúce správanie, ktoré je zase náročné zvládať pre iných ľudí. Tí sa to snažia zastaviť a synovi tým môžu ešte uškodiť.

Doma poskytujte synovi prijatie a bezpečie. Komunikujte empaticky. Pracujte s jeho emóciami, prijímajte ich a zrkadlite. Nastavujte láskavo hranice. Oceňujte ho, prejavujte mu dôveru, nechajte ho o niečom rozhodovať a jeho voľbu rešpektujte. Venujte mu pozornosť a prejavujte lásku. Dávajte mu najavo, že ste pri ňom, počúvate ho, snažíte sa mu rozumieť a že sa zaujímate. Netrestajte, nesúďte, skúste komunikovať bez kriku. Nemusíte prijímať jeho správanie, ale jeho ako človeka s emóciami áno.

Sledujte jeho signály a napĺňajte jeho potreby.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com