Môžem pokračovať v masáži hrádze, keď mám skrátený krčok?

Zodpovedané
17. aug 2019

Dobrý deň,

som v 35. týždni a mám skrátený a mäkký krčok na 2 cm. Bábo má hlavičku už veľmi nízko. To mi potvrdili aj v pôrodnici. Išla som tam, lebo mii začali sťahy maternice a mala som zhoršené dýchanie po tehotenskom cvičení.

Termín pôrodu mám 18.9.2019. Pri poslednej kontrole mi gynekológ povedal, že plod je o 5 dní starší.

Počas kontroly na pásoch som nemala sťahy, ale ako som sa postavila a chodila, tak zase sa objavili. Vždy sú spojené aj s tlakom na hrudníku a horšie sa mi dýcha. V nemocnici mi nariadili kľudový režim, ležať a čo najmenej chodiť.

Čaj z malinových listov som začala piť od 34. týždni. Masáž hrádze som stihla 4x.

Môžem pokračovať v masáži?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak bol krčok hodnotený len pohmatom podľa cervix skóre, tak toto môže byť veľmi subjektívne. Presnejšie je hodnotenie krčku ultrazvukom cervikometriou.

To, že je krčok mäkký a hlavička nízko, tak to nemusí v podstate znamenať nič iné, než sa pôrodné cesty chystajú na blížiaci sa pôrod.

Záleží aké bude vyšetrenie s odstupom cca týždňa. Ak nedochádza k zmenám, tak sa nič vážne nedeje.

Aj tvrdutie brucha je v tejto fáze tehotenstva uplne bežné.

S masážou hrádze by sa malo začínať až v 36. týždni.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com