Je možné vykonať úpravu prsníka v lokálnej anestéze?

Zodpovedané
3. júl 2021

Dobrý deň,

som 1,5 roka po vklade implantátov a 3 mesiace po pôrode. Už pred otehotnením som si všimla pokles jedného prsníka, no teraz je to dosť výrazná zmena u oboch.

Je možné vykonať úpravu len v lokálnej anestéze?

Je možné iba odrezať kožu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nápad je dobrý, ale v reálnej situácii veľmi dobre nefunguje. Skúsim vysvetliť prečo.

V prvom rade koža na prsníku je "obal" a vnútro tvorí prsná žľaza, tuk a vo Vašom prípade aj implantát.

Tvar prsníku dodáva nielen koža, ale najmä konzistencia tkanív vo vnútri.
Koža má len pomocnú funkciu, čiže ak by sme "odrezali len kožu", prsník by sa automaticky "nepostavil" a hlavne by sme stále mali objem navyše, ktorý často spôsobuje pokles väčšieho prsníka.

Jazva je menejcenné tkanivo a nie je veľmi pevné, najmä prvé 3 mesiace po operácii. Ak je na jazvu vyvíjaný priveľký tlak, môže povoliť, roztiahnuť sa.

Ak chceme, aby sa jazva zahojila pekne, musíme "upraviť" tvar prsníka vnútornými zásahmi a kožu len prispôsobiť novému tvaru. To sa volá mastopexia/modelácia prsníka.

Ak sa táto modelácia robí len "odrezaním kože" tak to často končí nielen nepeknými jazvami, ale často aj "vrátením" poklesu.

Samozrejme, aj požiadavka na extrémne napnutie prsníka pri modelácii môže skončiť roztiahnutím jaziev. Najmä vtedy, ak žena po modelácii žiada okrúhly tvar prsníkov ako pri augmentácii. Tieto modelácie sa ale robia vždy v celkovej anestézii.

Pri implantátoch pokles prsníkov spôsobuje aj uvoľnenie tkanív okolo implantátov, ktoré ak spevníme, nie je potrebné "odrezať kožu".
To sa robí tiež v celkovej anestézii.

V lokálnej anestézii je možné robiť skôr drobné zákroky. Malé posuny. Tak, aby sa koža zbytočne neroztiahla. Určite je problém v lokálnej anestézii upravovať výraznejšie aj tvar vnútorného tkaniva prsníka.