Vzťah na pracovisku. Môže spoločnosť trvať na rozviazaní pracovného pomeru s jedným z dvojice?

Zodpovedané
18. apr 2024

Dobrý deň,

väčšina nadnárodných spoločností netoleruje vzťah na pracovisku medzi nadriadeným a podriadeným z dôvodu konfliktu záujmov pri rozhodovaní o výkone a odmene pre podriadeného.

Má táto požiadavka oporu v slovenskom pracovnom práve?

V prípade, že nie je možné situáciu riešiť presunutím na iné oddelenie, môže spoločnosť trvať na rozviazaní pracovného pomeru s jedným z dvojice?

Ďakujem

Dobrý deň,

slovenský právny poriadok takýto "konflikt záujmov" nepozná a ani neumožňuje ukončiť pracovný pomer z tohto dôvodu.

Jediným mysliteľným spôsobom, ako by bolo možné teoreticky docieliť ukončenie pracovného pomeru z dôvodu vzťahu na pracovisku, je zakázať takého vzťahy na pracovisku v pracovnom poriadku. Teda s tým, že ak ku vzťahu dôjde, ide o závažné porušenie pracovnej disciplíny. To je dôvodom na ukončenie pracovného pomeru.

Ak by však dotknutý zamestnanec napadol platnosť ukončenia pracovného pomeru z tohto dôvodu na súde, musel by súd posudzovať, či vzťah naplnil znaky závažného porušenia pracovnej disciplíny a či bolo ukončenie pracovného pomeru primeranou sankciou. Prikláňam sa skôr k názoru, že súd by takéto skončenie pracovného pomeru vyhlásil za neplatné.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk