Môže ma nový zamestnávateľ vyhodiť, keď som tehotná?

Zodpovedané
31. máj 2023

Dobrý deň,

firmu, v ktorej som pracovala 1.10.2022 prebrala pod seba iná firma. Tá sa na jeden rok zaviazala plniť záväzky pôvodnej firmy, čiže do 1.10.2023. Zmluvu som s predošlou firmou mala podpísanú na dobu neurčitú a s novou firmou som žiadnu zmluvu a ani dodatok nepodpisovala. Som tehotná a nástup na materskú mám približne v polovici októbra.

Môžu ma v októbri vyhodiť?

Alebo bude stále platná zmluva na neurčito tak ako teraz?

Ďakujem

Dobrý deň,

pracovná zmluva na dobu neurčitú by mala byť platná neobmedzene aj naďalej, no odporúčala by som Vám, aby ste zamestnávateľovi čo najskôr oficiálne oznámili, že ste tehotná.

V tom prípade sa na Vás automaticky začne vzťahovať ochrana tehotných podľa Zákonníka práce a zamestnávateľ bude oprávnený prepustiť Vás len za veľmi limitovaných podmienok.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk