Je možné urobiť dodatok k zmluve s dvoma majiteľmi?

Zodpovedané
26. mar 2024

Dobrý deň,

potrebujeme zriadiť vecné bremeno (právo prechodu a umiestnenie sieti) k nášmu pozemku - bezpodielové spoluvlastníctvo s manželkou. Podpísali sme zmluvu s majiteľmi pozemku, na ktorom má byť zriadené bremeno. Jeden z majiteľov si to nakoniec rozmyslel (vlastník 3/10) a odmietol podpísať. Prehovárali sme ho, ale nepodarilo sa.

Podali sme žiadosť na kataster. Dostali sme rozhodnutie o prerušení konania z dôvodu, že jeden z účastníkov uvedený v zmluve nie je podpísaný. Je potrebné doplniť podpis a overiť.

Ako to vyriešiť, keď viem, že to nepodpíše?

Rozviedol sá s manželkou 1/2 majiteľkou, nekomunikujú spolu a robia si naprieky.

Je možné urobiť dodatok k zmluve s dvoma majiteľmi (celkom 7/10 podielu) a toho tretieho v ňom vynechať?

Alebo uviesť do dodatku k zmluve, že účastník v treťom rade odmieta podpísať zmluvu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nedokážete druhého majiteľa presvedčiť, aby zmluvu podpísal (napr. aj prísľubom vyššej odmeny), máte jedinú možnosť - žalovať tzv. nahradenie prejavu vôle. Úspech v spore však docielite len v prípade, že preukážete, že dotyčnému vlastníkovi vznikla povinnosť uzavrieť s Vami predmetnú zmluvu.

Odporúčala by som Vám čo najskôr osloviť v tejto veci advokáta z regiónu, v ktorom žijete . Vyhľadávanie podľa sídel je možné priamo na stránke www.sak.sk.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk