Po pôrode sa neviem prebudiť zo spánku. Ide o popôrodnú poruchu?

Zodpovedané
15. aug 2023

Dobrý deň,

som po pôrode a niekedy sa neviem zobudiť zo spánku. Mám hlboký spánok, nevnímam hlasy a ani to, keď sa ma niekto dotkne. Nemám to stále. Bojím sa, že dieťa bude plakať a ja to nebudem počuť.

Ide o popôrodnú poruchu?

Nikdy predtým som to nemala. Som tak už 3 mesiace. Skúsila som si aj oddýchnuť a pospať, no nepomohlo to.

Viete mi poradiť a nasmerovať ma na nejaké vyšetrenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za tému, ktorú ste priniesli.

Verím, že to môže byť až vystrašujúce vedieť, že v niektorých momentoch nad sebou nemáte vôbec kontrolu a neviete ovplyvniť svet okolo. Rozumiem Vám.

Obdobie po pôrode je často sprevádzané veľkou mierou únavy, ktorá je neraz až v rovine, ktorú žena predtým nepoznala. Pri naozaj extrémnej únave je ťažké ženu zobudiť. Spánok je zložený z viacerých fáz. Ak podnet na prebudenie príde v tej hlbšej fáze, môže byť ťažšie sa prebudiť a byť naozaj bdelá.

Pre Váš pokoj odporúčam skonzultovať svoju situáciu so všeobecným lekárom. Ten Vám dokáže urobiť aj prípadne rozbory krvi na parametre, ktoré by mohli ukázať, že možno Vám niečo chýba. To sa dokáže prejaviť aj veľkou únavou. Nenechajte sa odbiť, ak by náhodou situáciu zľahčoval.

Som rada, že píšete, že máte priestor na oddych. Ono to ale funguje tak, že takýto priestor je dobré mať naozaj pravidelne, aby telo (a aj duša) bolo čo najviac stabilne oddýchnuté (v kontexte popôrodného obdobia) a bez nejakých väčších výkyvov.

Hoci je spánok na oko neaktivita, často sa v rámci neho ukáže, ako sa nám žije počas dňa a ako sa napr. aj stravujeme, pijeme... Práve súhrn informácií rôzneho druhu Vám môže dať odpoveď na to, prečo sú Vaše spánky zrazu hlbšie.

Čo sa týka strachu o dieťa, tak skúste o Vašich pocitoch hovoriť s najbližšími. Aj oni vedia byť v tomto nápomocní. Nielen tým, že Vás vypočujú, ale môžu Vám tiež pomôcť vytvoriť si viac priestoru na priebežné načerpanie síl.

Ak by ste mali ďalšie otázky, len sa pýtajte.

Držím palce, aby ste mali opätovne pokojný spánok.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk