Dajú sa úzkostné stavy a strach zvládnuť aj pomocou terapie?

Zodpovedané
29. dec 2023

Dobrý deň,

mám 3 detičky: 9-ročné, 5-ročné a 10-mesačné. Pred pár týždňami ma prepadlo pár panických atakov a doteraz vo mne ostala úzkosť. Každý deň mám strach, že sa nevyspím. Syn mi dosť zle spáva. Bojím sa, že moja úzkosť bude ešte silnejšia. Mám strach, že sa nedokážem postarať o deti a veľa dalších negatívnych pocitov a strach.

Zatiaľ neberiem žiadne AD. Dni len prežívam a modlím sa, aby zajtra bolo lepšie. Žiaľ, každý deň je o tom istom.

Môže to byť ešte stále hormonálnou nerovnováhou?

Dieťa nedojčím. Riešim to s gynekológom a aj so psychiatrom.

Dajú sa podobné stavy zvládnuť aj pomocou terapie?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku a veľmi v krátkosti odpovedám, že áno.

Povedala by som, že terapeutické sedenia sú naozaj vítané a žiadúce. Terapia dokáže veľmi efektívne dopĺňať liečbu psychiatrom. Priestor terapie je priestorom, kde dokážete hlbšie spoznávať seba, to ako fungujete a zároveň sa aj učiť, ako možno nefuknčné vzorce správania meniť či ako si pomôcť v situáciách, kedy cítite, že toho začína byť na Vás veľa.

To, či postačuje terapia, alebo je potrebná aj liečba liekmi, je už na individuálnej diagnostike. Tú vie vykonať aj psychiater a aj klinický psychológ. Rada by som Vás povzbudila k tomu, aby ste boli aj naďalej veľmi vnímavá voči sebe a nebrali Vaše prežívanie na ľahkú váhu.

Zažiť panický atak nie je maličkosť a tak plne rozumiem, že tento zážitok vo Vás môže ostávať aj naďalej a generovať ďalšiu úzkosť. Urobili ste veľmi dobre, že ste si svoje prežívanie nenechali pre seba a hľadáte cesty, ako si pomôcť.

Určite Vás podporujem v tom, aby ste zaradili do riešení aj terapeutické sedenia. Na našom webe nájdete  rozhovor s klinickou psychologičkou na tému úzkosti. Ak máte chvíľku, prečítajte si ho. Prípadne aj ďalšie texty k tejto téme.

Na našom webe nájdete pár tipov ako nájsť svojho terapeuta. Prípadne nám napíšte priamo a skúsime Vám niekoho odporučiť. Pri práci s úzkosťou sa napr. veľmi dobre osvedčuje smer KBT.

Držím vám veľmi palce, aby ste na ceste k spokojnejšiemu prežívaniu mali veľa trpezlivosti so sebou a tiež podpory z vonka.

Keby čokoľvek, sme tu aj my.

Držte sa.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk