Ako vyhnať z hlavy myšlienku na piate dieťa?

Zodpovedané
14. jún 2023

Dobrý deň,

mám 4 deti a od narodenia môjho posledného dieťatka ma neustále prenasleduje myšlienka na ďalšie. Trvá to už dva roky a ja deň čo deň riešim v hlave plánované/neplánované dieťatko. Som presvedčená o tom, že nie je správne rozhodnúť sa ZA. Mám na to veľa dôvodov.

Začala som sa venovať viac sebe, vrátila som sa k môjmu koníčku - behu. Chcela som zabiť túto myšlienku a plánovala som nejaké preteky. Ale i pri tom behu neustále riešim dieťatko. Často kvôli tomu plačem. Je mi úzko, keď vidím známe, že sú tehotné. Je mi ľúto, že ja už mám toto všetko za sebou.

Začala som sa rozhliadať aj po práci. Je mi do plaču, že končí niečo, čo ma napĺňalo a budem mať oveľa menej času na deti. Zároveň mám výčitky z môjho rozhodnutia, že nepríjmem všetky deti, ktoré mi možno boli súdené.

Manžel je k otázke ďalšieho dieťaťa za, ale netlačí na mňa. Pozná aj moje pochybnosti i moje rozhodnutie. Nepresviedča ma a ani sa o tom so mnou nerozpráva. Na všetky tieto pocity som úplne sama a idem sa z toho zblázniť.

Ako sa správne rozhodnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme za dôveru, s ktorou prinášate túto naozaj krehkú tému.

Vnímam, že pocity samoty v tom celom sú pre Vás naozaj skľučujúce. Je to pochopiteľné, veď na deti musia byť dvaja. Hoci je manžel otvorený ďalšiemu dieťaťu a v podstate rozhodnutie necháva na Vás, mohlo by byť podporné sa s ním aj tak o tom baviť. Myslíte, že je to pre Vás cesta?

Sama píšete, že Vám myšlienka na ďalšie dieťa pomyselne nedá spávať. Niekedy veci/témy, ktoré nám nedajú spávať, môžu byť aj symptómom niečoho ďalšieho, iných tém, ktoré by si možno zaslúžili pozornosť a dejú sa vonku takto sprostredkovane. Sama ste naznačili, že tam kdesi máte aj akýsi smútok za niečím, čo Vás naozaj napĺňalo a obávate sa menej času, ktorý bude na deti. Tieto pocity sú prirodzené. Boli ste doma s deťmi veľa rokov, našli ste si v tom celom systém a verím, že Vás aj jednoducho bavilo byť s Vašimi deťmi. Je to predstava veľkej zmeny aj pre Vás. A zmeny sú neraz veľkou záťažou. Tento čas bol pre Vás vzácny a predstava toho, že už pomaly končí, môže byť naozaj zarmucujúca. Vôbec nie je na škodu si takéto momenty aj oplakať. Je to prirodzené.

Ak tento zármutok či neistota začnú limitovať Vaše každodenné aktivity a prežívanie, môže byť veľmi nápomocné nájsť niekoho, kto Vás touto dilemou dokáže nezaujato sprevádzať. Na našom webe nájdete malý návod ako na to, v priebehu leta budú uverejnení aj konkrétni psychoterapeuti. Otázky reprodukčného zdravia sú veľké, krehké a neraz veľmi silné. Kým v nich sami nenájdeme akýsi pokoj, dokážu nám veľmi zahlcovať bežné dni. Niekedy však stačí málo a práve aj vďaka podpore z vonka sú tieto témy opäť jasnejšie.

Nemám pre vás odpoveď či ďalšie dieťa či nie. Myšlienky, ktoré Vám nejdú vyhnať z hlavy, jednoducho majú svoj dôvod. Môže byť práve veľmi úľavné zistiť, prečo prišla táto myšlienka a ostáva aj napriek Vašej veľkej snahe ju odohnať.

Do nášho rozhodovania často vstupuje veľa faktorov. Niektoré majú väčšiu váhu, iné menšiu. Vidím, že vnímate rôzne aspekty toho, čo práve prežívate. Ak vnímate, že by sa Vám pomohla podpora z vonka, hovorte o tom. Často dokážu byť nápomocné zdieľania aj iných žien, ktoré si prešli niečim podobným. Aj na príbehoch iných ľudí dokážeme spoznávať tie naše vlastné.

Držím Vám palce, aby ste našli pokoj v tejto téme.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk