Ako sa zbaviť silného strachu o dieťa a byť v psychickej pohode?

Zodpovedané
29. júl 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom mojej situácie, ktorá pretrváva už od pôrodu.

Celé tehotenstvo som mala strach, aby bolo všetko v poriadku, a aby sa nič nestalo bábätku v brušku. Pôrod aj samotné tehotenstvo boli v poriadku. Hneď po pôrode som cítila hrozný strach o bábätko. Doslova som nespala 4 noci v nemocnici, pretože som sa stále bála či nezapípa monitor dychu.

Tento strach pretrváva stále. Synček má už 4,5 roka. Nedávam ho ani starým rodičom ani nikomu. Keď ostane doma s manželom, že si musím odbehnúť, tak som celý čas v strese. Bojím sa, aby mu nezabehlo, aby nespadol, neudrel sa. Keď idú niekam spolu, aby nevybehol pred auto, aby nemali nehodu.

Keď náhodou ochorie, má teplotu, kašeľ, soplík, tak neviem jesť ani spať. Keď mal laryngitídu, doslova som sa triasla od stresu a strachu o neho. Keď čo i len raz zakašle, ja mám už guču v hrdle a žalúdok stiahnutý či nebude chorý. Zo škôlky som ho vybrala po pol roku, pretože bol každé dva týždne chorý a ja som to nezvládala.

Manžel by rád šiel na dovolenku do Turecka a ja zase len stresujem, bojím sa, čo ak tam ochorie, dostane nejakú hnačku či zvracanie, kašeľ, teplotu... Minulý rok sme už leteli k moru, aj sme absolvovali dovolenku na Slovensku, všetko bolo v poriadku. Doma sa však cítim lepšie, keďže tu má lekára, poznám tu zdravotníctvo, viem, že keby niečo, kam ho vziať k lekárovi.

Manžel by rád so mnou išiel aj vo dvojici na wellness alebo niekam len na 1-2 noci, ale ja nechcem. Ja sa cítim najlepšie, keď je malý so mnou.
Myslela som si, že tento pocit časom povolí, ale neviem s tým nič robiť. Malý párkrát prespal u mojej mamy, bolo to pre mňa hrozné, nespala som celú noc a čakala, nech je konečne ráno a môžem ísť po neho.

Žije sa s týmto pocitom veľmi ťažko. Niekedy by som rada brala veci pozvoľnejšie, nestresovala a nestrachovala sa, ale naozaj neviem ako to urobiť.

Ako sa zbaviť tohto silného strachu o dieťa a byť v psychickej pohode?

Ďakujem

Dobrý deň, zdravím Vás,

ďakujeme za dôveru, že takto s nami zdieľate svoje prežívanie a naozaj veľmi otvorene hovoríte o tom, ako sa vám posledné roky žije.

My mamy by sme pre naše deti často urobili všetko. Niekedy však to všetko je zradné a obsahuje aj veľké množstvo strachu, ktoré nepomáha ani dieťaťu a ani mame k tomu, aby sa obom žilo dobre, v radosti a ľahkosti. Plne vám rozumiem, že to pre vás môže byť už naozaj veľkou záťažou. Z toho, ako formulujete svoje prežívanie, vnímam, že ste nad tým už zrejme viackrát rozmýšľali.

To sú práve tie momenty, kedy je potrebné spozornieť. Keď nejaký typ nášho správania zasahuje do bežného dňa, vytláča z neho voľnosť, radosť. Vnímam, že sa vám od syna odchádza veľmi ťažko. Rada by som vás však povzbudila v tom, že to dokážete robiť. To je veľmi dobré znamenie, že hoci so strachom či úzkosťou, ale idete mimo domu, alebo pustíte dieťa do sveta. Hoci to nemusí byť často.

Na to, aby ste tieto momenty, kedy sa dieťa prirodzene od vás vzďaľuje, prežívali s väčším pokojom a aj radosťou, vám odporúčam hovoriť o tom, čo prežívate aj s niekým ďalším ako je manžel. Prežívanie, ktoré popisujete, býva často impulzom, aby ženy vyhľadali niekoho, kto im pomôže porozumieť takémuto prežívaniu a nájsť spôsoby správania, ktoré by priniesli viac uvoľnenia do života. Je to tá najlepšia vec, ktorú viete urobiť. Porozumieť si, prečo pociťujete taký veľký strach či úzkosť, môže byť veľmi cenné. Práve na porozumení tomuto mechanizmu môžete stavať ďalšie kroky a postupne nájsť pokoj v momentoch, kedy jednoducho život plynie a prináša rôzne situácie do vášho spoločného života.

Na našom webe nájdete pár tipov na to, ako nájsť odborníka, ktorý by vám vedel byť v tejto téme dlhodobou oporou. Ak by ste mali záujem o odporučenie pre vaše konkrétne bydlisko, napíšte nám email. Aktuálne pracujeme na podrobnej databáze psychoterapeutov.

Čo však viete urobiť už teraz, je to, že môžete hľadať to, čo vám pomáha prekonať tieto náročné momenty plné strachu. Ľudské myšlienky sú naozaj veľmi silné, niekedy máme tendenciu uveriť tomu, že my sami sme naše myšlienky. My však naše myšlienky nie sme. Ak by ste mali chuť, prečítajte si text o metóde mindfulness, ktorá je veľmi funkčná pri práci s úzkosťami, možno vás v niečom inšpiruje. Rovnako dávam do pozornosti rozhovor s klinickou psychologičku na tému úzkosti.

Máte za sebou 4,5 roka materstva a množstvo rokov pred sebou. Hoci tie prvé roky boli často prepletené strachom, nemusí to tak byť aj v budúcnosti. S tým, čo prežívate, sa dá naozaj pekne pracovať. Neostávajte na na tieto pocity sama. Práve tým, že sa postaráte o seba, sa postaráte aj o vášho milovaného syna a rovnako aj o zvyšok svojej rodiny.

Veľmi vám držím palce a prajem veľa odhodlania.

Keby čokoľvek, ozvite sa nám.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk