Prečo dieťa odmieta prijímať viac tuhej stravy?

Zodpovedané
22. sep 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom stravovania mojej dcéry, ktorá posledný týždeň začala piť viac mlieka a menej jesť tuhú stravu. Má 10 mesiacov a 7,2 kg.

Na príkrmoch je od ukončeného 4. mesiaca. V jedálničku má zaradené mäso, zeleninu, ovocie, lepok, vajíčko i rybu.

Pevnú stravu začala jesť menej ako zvyčajne a dokrmujem ju umelým mliekom. Predtým ho vypila okolo 500 ml za 24 hodín, teraz je to o trochu viac. UM vypije 2x za noc okolo 140 ml. Niekedy sa zobudí uprostred noci hladná. Keď dostane mlieko, tak zaspí.

Stravovanie vyzerá nasledovne: Na raňajky vypije 100 ml mlieka, niekedy zje pár lyžíc kaše s detskou výživou. Desiatu väčšinou prespí. Na obed jej pripravujem mäsovo-zeleninový príkrm, 120 - 150 g. O hodinu na to jej ešte ponúknem asi 100 mlmlieka. Olovrant alebo večera pozostáva zo 150 g polievky alebo zeleniny s ryžou. Niekedy dostane ovocie, ak ho v ten deň ešte nemala. Prípadne dostáva kašu, ale tá jej veľmi nechutí. Pred spaním o 19:30 vypije 140 ml mlieka, rovnako tak ešte o 22:00 a o 04:00 hod.

Zatiaľ len lezie (plazí sa), začala sa stavať na nohy ku gauču, ale neštvornožkuje a samostatne ešte nesedí. V súčasnosti má dcérka 6 zubov.

Čo mám zmeniť, aby viac jedla tuhú stravu?

Môže mať rastový špurt, lebo sa viac hýbe, a preto si pýta mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžu jej ísť zubky, preto odmieta tuhú stravu a preferuje mliečnu. Ide to v takých fázach, je to pomerne bežné.

Môžete už zaradiť aj jogurt. Dala by som na olovrant a na večeru by som už zaradila jedlo (kašu, zeleninu s ryžou). Nielen mlieko.

10-mesačné dieťatko, ktoré sa nedáva na 4 a nesedí by som zároveň odoslala na kontrolu k fyzioterapeutovi.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička