Je možné nahrádzať umelé mlieko mliečnymi výrobkami v strave?

Zodpovedané
22. júl 2022

Dobrý deň,

dcérka bude mať o pár dní 1 rok a stále je aj dojčená. Pediatrička nám prikázala od jedného roka dávať aj UM, pretože MM už vraj nie je postačujúce.

Je to naozaj tak?

Nie je možné nahrádzať umelé mlieko mliečnymi výrobkami v strave?

Papá biely jogurt, mliečne kaše, mozzarelu, cottage, sporadicky aj tvrdé syry. Rada by som sa podávaniu umelého mlieka.

Ďakujem

Dobrý deň,

takýto názor má ako "prodojčiacu lekárku (aj matku)" veľmi mrzí. Nie je však najmä pravdou.

Dojčenie je často záchranou pri zvládaní rôznych situácii (choroby, stresu, rôznej nepohode) a je to stále pekný kontakt. A ak vyhovuje obom stranám, tak nie je nutné ho cielene rušiť.

V prvom rade - po roku sa na mlieko nepozeráme ako na tekutinu. Mlieko po 1. roku života berieme ako dávku jedla, nie ako príjem tekutín. Takže ide komplexne o príjem mliečnych výrobkov, ktoré má samozrejme v strave batoľaťa svoje opodstatnenie:

🔹Medzi 1. a 2. rokom života by to mala byť dávka minimálne 330 ml/denne.
🔹Po 2. roku života aspoň 125 ml/denne.
🔹Dieťatko vôbec nemusí mlieko piť. Potrebnú dávku mliečnych produktov vieme "nahnať" inými mliečnymi výrobkami.

1 porcia mlieka je 150 ml = 100 ml jogurtu = 25 − 30 g syra.

To znamená, ak je dcérka dojčená, vypije aj nejaké mliečko od Vás (ktoré by som úplne nekvantifikovala na viac ako 15 0ml - hoc aj je to viac), k tomu by mala denne prijať ešte cca 200 ml mliečnych prodkutov. Čo je podľa vyššie uvedeného vzorca buď napr. kaša zo 100 ml mlieka a 1 jogurt, alebo kúsok syra alebo kefír.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička