Dcéra odmieta kaše. Čím ich môžem nahradiť?

Zodpovedané
22. sep 2022

Dobrý deň,

od zavedenia kaší ich dcérka úplne odmieta. Mala už ryžovú, pšeničnú, špaldovú, ovsenú, kukuričnú, pšenovú... Nechutí jej ani jedna. Skúšali sme jej ju dať s vodou, mliekom, ovocím, so zeleninou. Dokonca, ak jej dám do obednej dávky trošku kaše, tak nezje ani obed. V noci sa začala častejšie budiť na mlieko.

Má 8,5 mesiaca a jej jedálniček vyzerá nasledovne:
Ráno MM, desiata 70 - 140 g ovocia, obed 190-240 g zeleninového príkrmu s mäsom, žĺtkom, rybou či šošovicou. Na olovrant má kašu, ale zje z nej vždy jednu lyžičku, zistí čo to je a viac si nedá. Tak potom dostane MM a pred spaním tiež. V noci má mlieko 1 - 3x.

Nechce jesť ani rožky, chlieb, ryžu či cestoviny. Žiadne takéto sacharidové zložky. Chcela som jej už pridať jogurt na olovrant a kaše presunúť na večeru, ale neviem, či to má význam, keď viac ako jednu lyžičku do nej nedostanem.

Nebude jej niečo chýbať, keď bude stále jesť len to, čo som uviedla?

Mám niečo zmeniť na jej jedálničku?

Mám jej na olovrant dávať radšej čistú zeleninu, alebo skúšať dávať ďalej dokola kaše, či si nezvykne?

Ak vynechám kaše a nahradím ich zeleninou, nebude to priveľa, ak jej zje denne okolo 400 g?

Ďakujem

Dobrý deň,

na olovrant môžete dávať jogurt. Ak nechce kaše vôbec, ani obilniny, ešte by som vyskúšala vo forme lievancov - ovsené vločky/múka + banán.

Alebo skúsiť primiešať do ovocného príkrmu na desiatu uvarenú ryžu.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička