Ako postupovať, keď 9 mesačné bábo odmieta príkrmy?

Zodpovedané
26. máj 2021

Dobrý deň,

mám 9 mesačného dojčeného synčeka. Prvé príkrmy sme skúšali, keď mal 4 - 5 mesiacov. Jedlo nechcel, netlačili sme a skúsili sme neskôr. Lenže ani 6 mesačný nechcel papať.

V 7. mesiacoch nám doktorka povedala, že už musí jesť plnú kojeneckú stravu - zeleninu, ovocie, mäso, kašičky, že ho mám nejak donútiť. Začala som teda dávať príkrmy 3x denne, aby aspoň niečo spapal. Z každého spapal tak 2 - 3 lyžičky.

Skúšala som domáce varené, kupované, roztlačené vidličkou, mixované, kúsky do ruky. Zo zeleniny mu nič nezachutilo (mrkva, zemiak, batat, cukina, tekvica, brokolica, kaleráb, špenát). Ovocie zje iba kúpené - banán, jablko. Roztlačený banán a ani nastrúhané bio jabĺčko nepapá.

Večerné mliečne kaše mu zachutili - to jediné zje. Len ma trápi, že na obed a doobeda nič poriadne nespapá. Dúfala som, že sa to rozbehne, ale nič. Stále zje tak 4 lyžičky. Už som dávala aj mäsko, žĺtko, rohlík, aj biely jogurt.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

iba trpezlivo skúšať. Ak mu chutí jabĺčko skúste dať jabĺčko do zeleninovo-mäsového príkrmu. Ono sa to raz prelomí, len vy musíte byť trpezlivá.

Nakoľko nepapá mäsko a môže mať menej železa ako je žiadúce, tak treba radšej kupovať kaše, v ktorých je železo navyše a nie ich robiť doma. A to preto, aby ste do neho takto dostali železo a nemuseli sa obávať toho, že by bol anemický.

Veľa mamičiek s týmto zápasí a každé dieťatko je iné.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička