Ako máme nabehnúť na tuhšiu stravu s kúskami?

Zodpovedané
13. mar 2022

Dobrý deň,

mám 10 mesačného syna. Zatiaľ papá iba úplne kašovitú stravu (zelenina, mäso, žĺtok) a jogurty, výživy, kaše, ktoré sú samo o sebe riedke. Pomocou cumlíka na ovocie mu dávam ochutnávať aj rôzne ovocie.

Mám veľmi veľký strach, že by sa zadusil keby dostal niečo tuhšie, alebo keby som mu zle pomixovala jedlo. Neviem si predstaviť, že by som mu dala napríklad pečivo alebo menej pomixovanú zeleninu. Je mi jasné, že kašičky nemôže jesť donekonečna. Má už aj 6 zúbkov.

Ako máme nabehnúť na tuhšiu stravu s kúskami?

Môžem mu dať už aj vaječný bielok?

Ak áno, tak v akom množstve?

Ďakujem

Dobrý deň,

počet zúbkov má krásny, už si s odkúsaním určite poradí. Rozumiem Vašim obavám. Pokiaľ však dieťatko stabilne sedí, nezabáva sa pri jedení a ste pri ňom tak je šanca naozaj minimálna, aby mu zabehlo. Na druhej strane, ak mu aj zabehne, treba ho najprv nechať nech sámo skúsi vykašlať, aby sa naučilo s tým pracovať. A nie hneď kŕčovite dieťa natriasať a stresovať ho takouto reakciou. To je nesprávny postup u veľa rodičov, ktorý vedie k tomu, že dieťa sa vystresuje a z obyčajného zabehnutia môže byť vážny stav.

Začala by som vo Vašom prípade podávaním ovocia v inej forme - naparené a iba ľahko popučiť vidličkou, prípadne pokojne dať banán do ruky. Do ruky môže pokojne dostať aj naparenú mrkvu, alebo surovú uhorku, či avokádo pre začiatok.

Potom by mohol dostať aj pečivo. S kúskami v obede pojdete nakoniec, budete nechávať nahrubšie namixované. Je však dobré na to postupne prejsť, lebo potom niektoré deti nechcú jesť kúsky aj do 1,5 roka, keď sa prešvihne toto obdobie.

Bielok už zaviesť samozrejme môžete. Uvarte vajce natvrdo a dajte asi 1/4 prvý deň a následne 1/2 bielka druhý a tretí deň. Zavedenie teda 3 dni po sebe. Po takomto zavedení už môže pokojne celé vajce 1x týždenne.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička