Koľko umelého mlieka mám dať 10 mesačnému synovi po odstavení?

Zodpovedané
26. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som syna odstaviť od kojenia. Bude mať 10 mesiacov a váži 9,5 kg. Momentálne má ráno materské mlieko, na desiatu ovocie/biely jogurt a dokojenie. Na obed máva mäsovo-zeleninový príkrm, na olovrant mäsový/zeleninový vývar a dokojenie. Na večeru mliečnu kašu a pred spaním materské mlieko.

Dojčím aj počas noci cca 5x. Celkovo ale pije už dosť málo mlieka, skôr je to taký nočný ukľudňovák. Cez deň ho ani nepýta. Ponúkam mu stále vodu.

Aké množstvo umelého mlieka a v ktorej časti dňa by som mu mala po odstavení ponúkať?

Môže ho piť z pohára s náustkom, alebo sa odporúča fľaša s cumlíkom?

Ďakujem

Dobrý deň,

piť môže z čoho mu vyhovuje. Ešte do roka by mal mať aspoň tie dve celé mliečne dávky, dajme tomu ráno a pred spaním. Množstvo je individuálne, rovnako ako pri dojčení, podľa chuti dieťatka, to už si veľmi ľahko odsledujete.

Ak bude chcieť piť aj počas noci, tak pokojne aj počas noci. Super, že ponúkate vodu.

Ak máte ešte mliečko, je škoda nepotiahnuť s dojčením do 12 mesiaca života dieťatka. Tomu hovoríme exkluzívne dojčenie a podla odporúčaní je najideálnejším modelom pre štart dieťaťa do života.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas