Ako má správne vyzerať stravovanie 7-ročného dieťaťa

Zodpovedané
13. sep 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania 7 - 8-ročného dieťaťa.

Čo by malo dieťa konzumovať najviac a čo najmenej?

Článkov typu všetko s mierou je veľa, ale to mi moc nepomáha. Kuchárskych kníh je toľko, že neviem po ktorej siahnuť. Najviac ma trápia desiate, olovranty a večera.

Čo by nemalo chýbať, aké konkrétne potraviny?

Čo by naopak bolo dobré nedať mu jesť?

Koľko krajcov chleba by malo max. zjesť za deň?

Aké ovocie dať deťom v zime?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa by malo konzumovať jedlo v 5 porciách. Na dennej báze by malo mať ovocie (cca 2 porcie), zeleninu (4 porcie), kvalitný zdroj železa (mäso, ryba, vajce, strukovina), obilniny, ktoré by sa mali striedať (ryža, cirok, pšenica, šplada, pohánka...). Na dennej báze aspoň 1 mliečny výrobok (jogurt/mliečnokyslý výrobok/syr/mlieko).

Na desiatu/olovrant alternatíva: ovocné lievance, obložený chlebík so zeleninou, ryžové chlebíky, domáci mufin, acidko...

Na večere potom podľa zvyklostí rodiny - zeleninová krémová polievka, vajíčka, toast, kaša, obilnina so zeleninou (rizoto, kuskus...)

Ťažko napísať, záleží od celkovej skladby jedálnička v ten deň.

Zároveň je dobré sledovať, aby kalorický príjem nebol vyšší ako výdaj. To uvidíte ak dcérka bude priberať.

Treba sa zamyslieť aj nad pitným režimom, ktorého gro by mala tvoriť voda a nie ochutené malinovky. Na prestriedanie cez víkend napr. kakao, na raňajky čaj, či ovocná šťava.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička