Ako a čím začať prikrmovať plne dojčené štvormesačné bábätko?

Zodpovedané
14. mar 2022

Dobrý deň,

mám plne dojčenú dcérku, ktorá mala 4 mesiace.

Môžem jej začať dávať príkrmy?

Musím začať zeleninou na obed, alebo kašičkami na večer?

Poradíte mi konkrétnu prvú kašu?

Ďakujem

Dobrý deň,

plne dojčené dieťatko ešte prikrmovať začať nemusíte, ak pekne prospieva a vyslovene "sa neťahá za jedlom".

Môžete pokojne začať neskôr - až okolo ukončeného 6. mesiaca. Bude psychomotoricky pripravenejšia. Nateraz jej mliečko stačí a je to pre Vás pohodlnejšie. Zároveň čerpá z dlhodobého dojčenia celoživotné benefity.

Ak by ste chceli začať, najskôr začnite zeleninkou, postupne. Pomaly na obed - mrkva, zemiak, batat, cuketa, tekvica, červená repa. Potom pridať mäso telacie, králik, morčacie, kuracie. Toto bude trvať prvý mesiac prikrmovania, lebo vždy zaraďujeme každú novú potravinu 3 po sebe idúce dni na odsledovanie prípadných reakcií.

Potom môžete zaradiť obilniny, aby ste mohli pridať večerné kaše - lepok, ryža, cirok.

Potom ovocie na desiatu.

Od prvého príkrmu podávajte do neho lyžicu oleja a po lyžičkách aj vodičku na pitie, aby nedochádzalo k zapekaniu a problémom s vyprázdňovaním.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička