Dá sa odstrániť cysta na vaječníkoch?

Zodpovedané
24. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom cysty.

Dá sa postupne, resp. samotne odstrániť cysta na vaječníkoch?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

samozrejme, že je možné iba odstránenie samotnej cysty s tým, že vaječník ponecháme.

Tento druh operácie volíme vo väčšine prípadov, najmä pokiaľ sa jedná o mladé pacientky a ženy, ktoré v budúcnosti ešte plánujú tehotenstvo.

Veľmi to však závisí od konkrétneho prípadu, kedy posudzujeme veľkosť, a charakter cysty , prípadne ich počet či umiestnenie a prítomnosť funkčného tkaniva vaječníka.

Niektoré cysty sú také veľké, že úplne poškodili vaječník do takej miery, že nie je možné ho zachovať.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková