5 rokov mám mykózu a tá je príčinou mojej neplodnosti. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
1. nov 2019

Dobrý deň,

mám 5 rokov stáleho partnera a 5 rokov mám chronickú mykózu. Od času ako som s ním, tak sa mi objavili tieto problémy. Jemu nič nie je.

Vyskúšala som asi všetko. Bežne dostupné prípravky z lekárne, koloidné striebro, výplachy, probiotiká, cesnakové doplnky, Citrovital, injekcie na podporu imunity, Mykomax a všetky dostupné širokospektrálne aj lokálne antimykotiká, protiplesňovú diétu, liečbu oregánonovými olejmi.

Preliečený bol aj vždy partner. Vystriedala som 3 gynekológov a každý jeden povedal, že vyčerpal možnosti liečby.

S partnerom sa snažíme o dieťa, ale nedarí sa nám. Vyšetrenia máme v poriadku. Mykózy sa vraj nezbavím, lebo mám alergiu na partnerove Ph. Alergia na spermie sa nepotvrdila.

Čo nám odporúčate?ň

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

chronické zápaly pošvy sa ťažko liečia a spôsobujú značný dyskomfort u ženy.

Predpokladám, že partner urológom vyšetrený bol, vhodné by bolo doplniť aj vyšetrenie gastroeneterológom a imunológom u oboch, treba taktiež vylúčiť diabetes mellitus.

Platí, že po pohlavnom styku treba dodržiavať dôslednú hygienu, vyplachovať pošvu napr. Rosalginom, ktorý napomáha obnove prirodzenej flóry, veľmi dôležité je neustále podporovať lokálnu slizničnú imunitu Laktobacilmi.

Skúste sa so svojím gynekológom poradiť o prípadnej desenzitizácii kvasinkovým antigénom (vakcína). Vhodné je vyhnúť sa noseniu tesne priliehajúceho spodného prádla či obtiahnutých nohavíc či pančúch.

Vzhľadom na doposiaľ neúspešnú snahu o graviditu odporúčam vyšetrenie v centre asistovanej reprodukcie a podľa výsledkov vyšetrení zvoliť insemináciu alebo umelé oplodnenie.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková