Je hypnopôrod u nás naozaj reálny?

Zodpovedané
1. apr 2019

Dobrý deň,

som tehotná a túžim po prirodzenom pôrode s bondingom, s kontaktom koža na kožu, bez zbytočného zasahovania personálu a nútenia do ležania, resp. nastrihávania.

Myšlienka hypnopôrodu je krásna, avšak zaujímalo by ma, či v našich pôrodniciach je vôbec reálne, že umožnia tieto techniky mamičke. Zo skúsenosti iných žien viem ako to v slovenských pôrodniciach chodí. Napríklad, že žene neumožnia v prvej dobe pôrodnej ani chodiť a dať sa do polohy žiadúcej na zvládanie kontrakcií, ale nútia ju ležať.

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

Je hypnopôrod u nás reálny?

Ďakujem

Krásny deň,

odpoveď je áno- hypnopôrod u nás je reálny. Avšak je za tým často veľa energie, ktorú budúca mamička, či rodičia vynaložia na to, aby našli pôrodníka, alebo zariadenie, kde im vyjdú v ústrety a podporia ich predstavu o pôrode.

Tomu, ako to funguje v našich pôrodniciach a aké sú možnosti, venujeme priestor aj na našich kurzoch. Kvôli tomu, že bežná prax je taká, ako píšete, pripravujeme maminky napríklad aj na to, čo môžu v pôrodnici žiadať (pretože na to majú plné právo), čo naopak môžu odmietnuť, pretože to nemá žiaden prospech pre ne, ani bábätko. Mnohým ženám chýbajú informácie a naším cieľom je, okrem mentálnej a fyzickej prípravy na pôrod, pomáhať ženám vytvárať lepšie podmienky pre pôrod. Ak sa ženy uspokoja s tým, že "takto to chodí a inak sa to nedá" tak sa ani nič nezmení.

Maminky na našich kurzoch dostanú mnohé dôležité informácie, na základe ktorých si ujasnia, čo pri pôrode chcú a čo rozhodne nie. Venujú potom čas a energiu výberu miesta pre pôrod.

Neuspokoja sa s tým, že im niekde povedia, že sa to u nich nedá a idú inde. Ide predsa o dôležitú vec- priviesť na svet nový život pokoji a s láskou, stojí to za to! A naozaj sa to dá- len treba hľadať. Čo je pozitívne, situácia sa postupne mení a vo viacerých pôrodniciach poznáme pôrodníkov, ktorých vieme maminkám z našich kurzov odporučiť a vyjdú im v ústrety.

A ja verím, že ich bude čím ďalej viac, no je potrebné, aby stále viac žien malo informácie a žiadali veci, ktoré by mali byť štandardom (sloboda pohybu, slobodná voľba polohy pri pôrode, či plnohodnotný, nerušený bonding sú jedny z nich).

V hypnopôrode sa tehuľky naučia techniky prospešné pre ich prirodzený pôrod a zároveň dostanú informácie a podporu potrebnú k tomu, aby mohli naozaj pôrod zažiť tak, ako si to predstavujú.

Ak by ste mali ďalšie otázky, neváhajte ma kontaktovať.
Veľmi Vám držím palce!

Hanka

Mgr.Hana Rollová
Lektorka kurzov Hypnopôrod Slovakia™
hana.rollova@gmail.com
tel: 0917480077
www.hypno-porod.sk
www.hypno-porod.com/facebook