Čo naprirodzenejší pôrod v pôrodnici na Slovensku

sue
30. nov 2014

Ahojte maminy, hneď na úvod PROSÍM, prispievajte len tie, ktoré máte skúsenosť s takýmto pôrodom a prežili ste ho na Slovensku. Nepotrebujem diskusiu o tom, či prirodzený áno, či nie a čo všetko ak by keby...

Proste v skratke 🙂 druhé dieťatko by som chcela porodiť čo najprirodzenejšie to pôjde a teda hľadám pôrodnicu, ktorá:

1. bude rešpektovať môj pôrodný plán (nepatrím k extrémistkám, ktoré budú tvrdohlavo odmietať oxytocín alebo nástrih, ak bude nutný, píšem o rutinných zákrokoch...
2. počas CELÉHO pôrodu bude môcť byť so mnou manžel
3. budem si môcť sama vybrať polohu (podľa toho, ako som sa cítila pri prvom pôrode, by som najviac uprednostnila polohu v kľaku, teda vertikálnu, ak nie, tak aspoň na pôrodnej stoličke alebo kresle...)
4. nechajú mi dotepať pupočník
5. bábätko mi priložia ihneď, nie až po rutinných vyšetreniach - na tie je predsa čas aj po tom ako sa samo prvýkrát prisaje - rada by som dopriala bábätku i sebe pocit kože na kožu ihneď
6. manžel bude môcť ostať s nami aspoň nejakú dobu po pôrode (t.j.nadštandard s možnosťou ubytovania ocka...)

ĎAKUJEM Vám všetkým za rady...dúfam, že takáto pôrodnica na Slovensku existuje 😔 zatiaľ som totiž počula len o Hainburgu, ale takmer tri hodiny cestovať za pôrodom sa mi v prípade druhorodičky zdá nereálne, keďže aj prvý pôrod trval len 6 hodín...

zarica
30. nov 2014

ahoj, tak co poznam maminky co im toto splnili tak u Kocha u dr Ondackovej, tu vychvaluju velmi a splnia ti vsetko co si mala napisane, potom ten Hainburg, Vyskov v cechach ALE ja som rodila v trencine, mala som porodny plan a skoro vsetko splnili... cize uplny prirodzeny porod, muz so mou celu dobu, poloha polosed, hned mi maleho dali na brucho, dotepal sa pupocnik, koza na kozu, potom vysetrenie spolu s otcom, potom hned prisatie este v porodnej sale a boli sme tam este hodinu vsetcia spolu (normalne nechavaju 2 ale bolo plno)... pri prichode treba povedat, ze mas zaujem o nadstandard a daju ta na cakacku ak nebude volna, ja som bola a bolo super, navstevy na izbe, muz bol s nami az do noci atd... takz da sa 😀

bettynka222
30. nov 2014

@sue ja som pri prvom zvažovala dunajskú stredu-maju pôrodnú stoličku aj vaňu. Skús tam zavolať. Este sa mi zdá ze aj v Topoľčanoch - uz si to presne nepamätám.
Zistila som, ze prístupní prirodzenemu pôrodu su skor v menších nemocniciach. Problém býva vo fakultných nemocniciach - maju tam toho vela a vsetko tam musi šlapať ako na bežiacom pase.

kiki68
30. nov 2014

@zarica to uz je asi za jedno ci Koch ci Hainburg,lebo Blava a Hainburg mas d seba rozdiel par minut, uz ked sa niekto trepe do blavy,tak do Hainburgu je to na skok, este k tomu na tej ceste do Hainburgu vacsinou nebyva strasne premavka. Vsak kdyby neco,tak sa to da stale vziat aj cez petrzku a Kittsee,aj ked trosicku obchadzka. Ja som najprv pocula o Trencine,ale posledny rok mam na nich priserne referencie,asi nestiahju odkedy zrusili Ilavu. Na SK je ale toto mimo par miest co pises tazko splnit,lebo nemame na to v porodniciach priestory. Mne by asi dost vadilo,keby chcem nadstandard a mam smolu,lebo je to full obsadene. Este ma napadol Vyskov v CZ.

zarica
30. nov 2014

@kiki68 inak v hainburgu ten pôrod len s evou bauer ciko sa volá, inak ze tz buzcizetiezdosť negatívny pri požiadavkách, všetko závisí aj od personálu.... tn... no rodila som za frmolu a celkom sa dalo ale o super ideálu nemôžem hovoriť

kiki68
30. nov 2014

@zarica no neviem, v Rakusku si dupnete a vybavena vec musia respektovat,aj keby si poviete o cisarak. Tam je to len o tom,ze si nedate po hlave skakat. Cize je mi jedno s kym rodim, oni su tam pre mna, nie ja pre to,aby som bola ako ubohy kralicek pred porazkou.

anarix
30. nov 2014

Viem ze viacero porodnic v Cechach kde sa toto da : Vyskov, Vsetin, Krnov..male porodnice ale viac naklonene tymto prirodzeny poziadavkam a bondingu..neviem ci to mas do Ciech daleko, ale tam je to fakt ovela lepsie vo viacerych porodniciach....na Slovensku bohuzial asi fakt len Koch..:/

cannella
30. nov 2014

Ja ti poradim kam v tomto pripade nie. Skrtni si Zilinu 😎

nicolle21
30. nov 2014

pre mna je to sice este vo hviezdach, ale druhy by som tiez chcela takyto nejaky, ako si opisala..
ja pridam, ze skrtaj Zvolen a Bystricu 😀 pozistuj si o Stiavnici info, ja som tam rodila, ale iba cisarskym, nemam skusenost s dotepanim pupocnika a myslim, ze asi tie prve ukony s babatkom urobia, ale vedeli by poradit asi skor baby, co tam rodili nedavno..

sezam
1. dec 2014

ja zisťujem tiež, najlepšie mi zatiaľ vychádza Trenčín a Ba Koch

sue
autor
1. dec 2014

Ďakujem kočky 🙂 no Ba aj Hainburg sú mi ďaleko.. Aj tá Morava...to by som musela ísť aspoň pár dní pred pôrodom a bez staršieho syna a tak :/ ja viem,že sa zatiaľ nedá mať úplne všetko,ale dočerta veď toto by malo byť samozrejmé všade.

sue
autor
1. dec 2014

...jaj a chcela som dopísať ešte, že som poslala taký slušný email so svojimi "požiadavkami" na všetky pôrodnice v okolí, kde viem, že môžu byť trochu ústretovejší - v znení, že si samozrejme nechám poradiť a v prípade, že bábo nebude v poriadku, tak nie som extrémista atď, ale že by som chcela toto toto a toto...tak som zvedavá, čo mi odpíšu 😔 potom sem napíšem...

luna11
1. dec 2014

@sue ahoj, som zvedava, ci a co ti odpisu. Ja planujem Koch, kde by az na tu stolicku malo byt vsetko, co pises. V stredu idem omrknut porodnicu, mozem sa na to spytat. Len ja som z Ba, tak vzdialenost nehra u mna rolu.

maslenka47
1. dec 2014

@sue nuz, potom len rodit doma a v nemocnici sa tvarit, ze "si to nestihla" 🙂

A samozrejme vsade... pokial bude zodpovednost za rodicku a dieta na lekaroch/na nemocnici, tak sa nemozes cudovat, ze trvaju na svojich podmienkach (standardnych postupoch). Nedaj boh sa ti nieco stane a toho lekara zavru do basy pretoze ti dovolil robit veci, ktore nemal - pretoze keby si lezala jak je "predpisane", tak sa to "nemuselo stat". Keby si ty mala zodpovednost za niekoho zivot, tiez trvas na tom, aby dodrziaval tvoje pravidla.

A ja si myslim, ze v kazdej nemocnici mas pravo odmietnut "stanardnu starostlivost" voci tvojmu podpisu (tj zodpovednost za pripadny pruser beries sama na seba), mozno na teba budu pozerat skaredo, ale nutit ta nemozu.

sue
autor
1. dec 2014

@maslenka74 ja toto všetko chápem 🙂 a preto som rada, že sú pôrodníci atď. Je milión prípadov, kedy treba zasiahnuť do pôrodu (aj nástrih, aj kadečo 1000x horšie) ale potom sú stovky miliónov, kde zasahovať netreba a aj tak sa rutinne zasahuje 😉

Ja naozaj chcem prísť do pôrodnice (nechcem rodiť doma), ale chcem tam prísť s manželom, chcem aby on bol pri nás celý čas, aby bol toho svedkom, myslím, že by mal a aj má právo 🙂 chcem sa ale oholiť sama a doma (resp.manžel 😀 ) a potom sa chcem vyhnúť domu, aby mi sestrička musela skákať po bruchu ako pri prvom pôrode, lebo som dokopca tlačiť nevládala - chcem počúvať svoje telo a ak si bude pýtať kľaknúť, tak si chcem kľaknúť - samozrejme vždy raz za čas monitorovať ozvy, aj keď je to vrcholne nepríjemné, ale potrebné, ale musíme vedieť, či je bábo OK a ak bude, tak proste porodiť v tom kľaku...a potom nech si bábo nájde samo bradavku, 10-15-20minút ho pomojkovať pod perinou a nech ho berú merať apgara a vážiť...ale potom zas späť...

Nemyslím si, že chcem nejaký extrém 🙂 ani nebojujem všetkými desiatimi za ultra prirodzený pôrod - ale ak budeme obaja v poriadku, naše telá vedia čo majú robiť, len ak bude nejaká patológia, tak sme v rukách lekárov - dúfam, že píšem zrozumiteľne a jasne.

Ja si prácu lekárov šialene vážim a keďže môj strýko aj otec sú lekári, viem, čo to je a čo prežívajú 🙂 ale zároveň som presvedčená o tom, že fyziologický pôrod so zdravým plodom nie je nič pre lekára a jeho zásahy 🙂

jurcaga
1. dec 2014

@sue este odporucam, aby ti babtko neumyvali, a len tak si ho prilozit na telo - to je krasny pocit 🙂

vejula
1. dec 2014

@maslenka47 neviem si predstaviť čím by odôvodnili žalobu typu, keby ležala na chrbte a nie dajme tomu v klaku nemuselo sa to stať. 😕 Absurditu tlačenia na chrbte si dokonca uvedomuju aj Slovenskí pôrodnici, minule som počula ako sa o tom negatívne vyjadroval pôrodnik z nemocnice v Kočiciach

@sue ja som v podobnej situacii ako ty. Som zo ZA a zvažujem TN alebo CA... ale možno aj niečo uplne iné. Ono ťažko je niekedy si predstaviť, čo si pod pojmom podpora bondingu predstavuju pôrodnice. LEbo ak napríklad v TN nepovieš, tak tam ti daju nahe dieťatko na 5 minut na kožu a potom beru na rutinu a donesu zabalene v zavinovačke. JA osobne by som chcela byť s nahym dieťatkom až do samoprisatia... čo trva aj hodinu. No neviem, či by toto niekde "akceptovali"

sue
autor
1. dec 2014

@vejula neviem ako toto nakoniec dopadne 😔 ešte mám dosť času na to, aby som našla sympatického pôrodníka a hovorila s ním o tom tých ďalších 25 týždňov čo ma ešte čaká 🙂 a snáď ho presvedčím 🙂 veď ohľadne polohy je to o tom, či si on/ona budú chcieť ku mne čupnúť 🙂 o nič iné tam nejde...a tie ostatné veci sú len o tom, či rutina chvíľu počká...o ničom inom...

liginka
1. dec 2014

@vejula tak ja som nedavno rodila v Ba na kramaroch a tam ked sa mala narodila mi ju ukazali vzali sice asi na 5 min, vedla na box osetrit ale potom priniesli nahu mala iba capicku a ponozky a a zakryta dekou a takto sme boli 2 hodiny 🙂

lusinda3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beronsche
1. dec 2014

@maslenka47 s tou zalobou suhlasim s @vejula , je to nezmysel.. rovnako ako trvat na kontraproduktívnych (casto aj skodlivych) rutinných zakrokoch z akehokolvek dovodu.. Najma ak su v rozpore s odporucaniami WHO, co teda su... 😝

@sue radsej navstiv tie nemocnice osobne a nechaj primara podpisat svoj porodny plan. Myslim si, ze ak ti vôbec na email odpovedaju, tak to bude len take vseobecne a hlavne pre nich nezavazne, ze ti to v den D bude nanic... Kiezby som sa mylila.. Ale uplne ti rozumiem, prave riesim rovnaky problem a velmi ma to ubija, ze to vôbec musim riesit... ☹ Prvy porod som mala prirodzeny so vsetkym, co k tomu patri 🙂, preto sa neviem zmierit s tym, co ma caka v slovenskej porodnici...

sue
autor
1. dec 2014

@beronsche držím ti palce 🙂 a myslím si, že sa nesmieme poddať...musíme o tom s lekármi hovoriť a podobne. Slušne, vopred, nehystericky a snáď naše dcéry a naše nevesty už budú rodiť tak, aby bolo všetkým dobre 😉 darmo no..chce to čas 🙂 a najmä žiadny extrém-...

teruskaa
1. dec 2014

@sue jednoznacne Kosice- Saca, aj ked teda pozeram ze si z BB... cize asi som ti velmi nepomohla, no nielen podla mna je to naj nemocnica na SVK.

beronsche
1. dec 2014

@sue dakujem 🙂 A napodobne 😉 Veru musíme o tom hovorit s lekarmi ale aj so zenami.. Mnohe ani nevedia, ze rodit sa da aj inak, ze to nemusi byt neprijemny zazitok.. Ze to nie je nutne zlo.. Co pocuvam od kamosiek a známych, tak bezna prax v pôrodniciach casto hranici s porusovanim prav... ☹

kiki68
1. dec 2014

kamoska rodila v Stiavnici, ale su to uz nejake tie roky naspat a obidva porody mala super, hoci s epiduralkou. Dodnes o tom hovori ako o olympijskych vykonoch a vyziva sa v tom. Nema z toho ziadnu traumu, skor si tie porody uzivala. Tak ak sa tam velmi pomery nezmenili,tak mozno aj tam by mohli byt ustretovi a vyhoviet.
Na TN mam fakt cim dalej tym horsie referencie, poviem to tak,ze keby to tam na mna pride,tak tam poznam vyborneho veterinara, takze skor by som to videla na tu veterinu nez tu porodnicu. Vsetky baby maju z TN za posledny rok traumu...stale pocuvam ako zle tlacili...no moze 10 z 10 zien zle tlacit??? keby dve tak si poviem,ze priroda,ze proste nevydalo,ale ze vsetky tam dostali takto odpoved na to,co s nimi robili.

liieeeenka
3. jan 2015

Aj v Košiciach na Triede SNP UNLP prikladajú dieťa po pôrode na hrudník matky, na sebe má len plienku a ponožky a zakryjú ho dekou, akurát ho väčšinou vezmú ošetriť do vedľajšieho boxu, ale otecko môže ísť sním, to trvá tak 5 minút, ale dá sa aj dohodnúť... Čo sa týka dotepania pupočníka, neonatológ s tým nemá problém, ak dieťa pekne kričí po pôrode, a ak sa má mamička po pôrode dobre, môže mať dieťa už stále pri sebe, hovoríme samozrejme o bezproblémovom priebehu pôrodu a ak je dieťatko v poriadku. Aj vitamín K sa dá podať či už injekčne alebo ako kvapky do pusy. Čo sa týka ubytovania otecka, tak to neviem,či sa dá. Samozrejme nehovorím, že je to všetko ideálne, dalo by sa aj inak ešte.

sue
autor
4. jan 2015

Hm,takže zatiaľ nemám nič nové...z pôrodníc neodpísali ani z jednej,zatiaľ som ani nikde nebola,ale v užšom výbere je stále Štiavnica,Ružomberok...

gooobi
4. jan 2015

@sue stiavnicu kludne vyrad, primar nam povedal ze oni potrebuju deti zmerat hned, lebo do 15 minut musia mat udaje v pocitaci! a ked som taka narocna, nech si porodim v BA

sue
autor
20. jan 2015

Ahojte 🙂 tak len pre info ostatnych mamin - ist na to cestou Porodnej asistentky je mozno naozaj cesta. Som po stretnuti s licencovanou PA,ktora je sice uz na dochodku,ale k porodom chodi. Budeme mat spolu predporodnu pripravu a potom bude so mnou pri porode a dozrie na to,aby vsetky mnou vyzadovane veci boli splnene 🙂 dokonca sa jej niekolkokrat podarilo odrodit babatko aj v klaku ci drepe - lebo lekar nestihol prist. Citim vellu nadej a doveru 🙂 ze tentokrat bude ten porod naozaj krasny a co najprirodzenejsi 🙂 verim, ze budeme obaja zdravi a budeme ho moct zazit 🙂

slniecko77
20. jan 2015

@sue prajem ti vela stastia 😵 nie je nic krajsie ako porodit dieta maximalne mozne prirodzene v tebou zvolenej polohe, ked to dieta okamzite prilozia na hrudnik a nechaju vas spolu NERUSENE dve hodiny aj s tatikom, dotepat pupocnik atd 😵 prajem to kazdej zene..este raz vela stastia 😵

eaka
13. sep 2015

Kocky nejake nove zazitky / skusenosti? Nejake dobre spravy? 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre