Kúpa bytu od majiteľa žijúceho v zahraničí. Ako overiť pravosť dokumentov?

Zodpovedané
20. apr 2023

Dobrý deň,

mám takú neštandardnú situáciu.

Ako postupovať a hlavne na čo dávať pozor pri kúpe nehnuteľnosti, keď majiteľ práve zdedil byt po svojej sestre?

Je novo zapísaný na katastri. Žije v Kanade a je veľmi starý, čiže nemôže prísť na Slovensko podpísať záložné práva. Viem, že sa to dá cez konzulát.

Ako viem overiť tieto dokumenty, či sú pravé?

Aké komplikácie môžu nastať zo strany banky?

Čo ak počas procesu pán zomrie?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže je pán novo zapísaný majiteľ nehnuteľnosti na katastri, je tam vlastníctvo menej ako 5 rokov. V tomto prípade ide o titul nadobudnutia dedením. Treba dať pozor na platenie dane ak má nehnuteľnosť menej ako 5 rokov. V tejto súvislosti odporúčam sa spojiť priamo s notárom, ktorý prejednával dedičstvo.

Podpisovať sa budú musieť aj kúpne zmluvy, nielen záložné zmluvy. Kúpne zmluvy je možné podpísať aj na základe plnej moci. Záložné zmluvy nie, už od roku 2014.

Je možné vytlačenú záložnú zmluvu podpísať na veľvyslanectve Slovenskej republiky, kde majú aj oddelenie matriky. Tam je možné podpis overiť pre potrebu orgánov v SR alebo overiť u notára štátu, kde sa osoba – záložca nachádza. V prípade overenia cez notára iného štátu musí byť toto overenie podpisu záložcu aj apostilované podľa medzinárodného práva tvz. doložka apostille. Po overení podpisu záložcu v zahraničí na záložnej zmluve  sa táto pošle poštou na SR a banka ju podpíše ako posledná.

Zmluvy sú odosielané poštou na miesto podpisu a po návrate na Slovensko s overeným podpisom banka dôkladne kontroluje, či neboli nejakým spôsobom upravované (chýbajúca strana, pridaná strana, zmenená textácia alebo údaje). Napriek tomu, že ide o vcelku náročný úkon, je zvládnuteľný. Treba ho dobre naplánovať, rovnako počítať s dlhším vybavovaním ako pri bežnom procese a dohodnúť tento postup aj s bankou.

Je potrebné komunikovať s bankou, ozrejmiť im situáciu riadiť sa pokynmi a inštrukciami banky, aby tieto komplikácie nenastali. S konzulátom by mohla priamo komunikovať napríklad aj banka, miesto (sestry či makléra) a tým zabezpečiť viac transparentnosti.

Táto situácia by to znova skomplikovala, lebo pravdepodobne by dedila jeho sestra, ak nemá žiadnych potomkov.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com