Čo mám vylúčiť zo svojho jedálnička?

Zodpovedané
28. máj 2023

Dobrý deň,

po absolvovaní gastroskopie mi bolo povedané, že mám histamínovú intoleranciu (výsledky DAO 10 %) a mám držať diétu. Celiakia (ktorú má otec) bola negatívna a taktiež laktóza.

Mám veľmi škaredú pokožku, problémy s nadúvaním, plynmi a grganím. Bolieva ma často brucho. Je to ako keby mi dobre netrávilo, teda tak to pociťujem ja.

Prikladám výsledky biopsie. Vysvetlené mi to bolo len tým, že držte diétu, nájdete si ju na internete. Na internete je ich nespočetne veľa.

Čo mám vylúčiť?

Bude to mať význam?

Cítim sa úplne stratená a žiaden doktor to so mnou už ďalej nerieši. Minulý rok mi v krvi našli zvýšené hodnoty mliečnej bielkoviny, tak som mala vysadiť mlieko a mliečnu bielkovinu. Trápila som sa takto niekoľko mesiacov, nič sa nezlepšilo. Nakoniec mi nebolo potvrdené, že mám alergiu na mliečnu bielkovinu.

Čo znamená tá hodnota DAO 10%?

Ďakujem

Dobrý deň,

DAO je enzým, ktorý štiepi histamín prijatý z potravín.

Ak máte jeho hodnotu nízku, potraviny s obsahom histamínu Vám môžu spôsobovať ťažkosti.
S takýmto výsledkom sa v praxi stretávam ojedinele. Nemáte žiadny zápal ani zmeny v iných enzýmoch.

Dalo by sa povedať, že na základe klinických prejavov sa jedná o histamínovú intoleranciu ako diagnózu.

Diéta je veľmi individuálna a bolo by dobré, aby sme sa spojili. Okrem diéty je treba nastavť aj nutričné spektrum stravy.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/