Mám 13 ročnú dcéru, ktorá ma nenávidí. Čo mám robiť?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

mám 13 ročnú dcéru, ktorá ma nenávidí. Neviem si s ňou dať rady.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ste vo veku kedy vaša dcérka vstúpila do dlhej fázy premeny do dospelosti. Ide o náročný čas nielen pre rodiča, ale pre dieťa samotné.

Silné emócie sú na dennom poriadku a obracajú sa jedine tam, kde je najpravdepodobnejšie bezpečie a istota, teda v ideálnom prípade na rodičov. Ide o emočnú podporu a dôveru, že to dcérka zvládne.

Najviac uspejete ak ju počúvate, poskytujete pochopenie a porozumenie, diskutujete o názoroch a vyjadrujete dôveru v jej schopnosť správne sa rozhodovať.

Toto všetko vyžaduje od rodiča zručnosti sebaregulácie, empatickej komunikácie a povzbudzovania. Odporúčala by som vám buď prísť na individuálnu konzultáciu alebo zúčastniť sa kurzu efektívnej výchovy pre rodičov detí tínedžerov. Info nájdete na mojej stránke www.martina.vagacova.sk.