Ako pomôcť trojročnej dcérke, ktorá sa po príchode súrodenca veľmi zmenila?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

doma máme dvojtýždňového novorodenca a skoro trojročnú dcérku. Už počas odchodu do pôrodnice sa zmenila - nechcela spať a ani jesť. Vyčítala mi v telefóne, že som odišla a že jej veľmi chýbam.

Po príchode domov sa situácia len zhoršuje. Dcérka v podstate nič neje, odmieta spať poobede aj večer. Na všetko reaguje ináč ako doteraz a najhoršie je, že odmieta kakať.

Na bábätko ale reaguje úplne krásne. Pomáha mi, mazná sa s ňou. Po niekoľkých dňoch sa vždy po niekoľkých pokusoch počas dňa vykaká, ale najprv musíme prosiť, vyhrážať sa, masírovať bruško a pod. A deje sa to za plaču a vyčerpania na oboch stranách. Manžel aj ja sa jej snažíme venovať skutočne každú voľnú chvíľu. Sme zúfalí.

Ako jej môžeme pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

príchod súrodenca je pre prvorodené dieťa život otriasajúcou skúsenosťou, lebo jej kľúčovú vzťahovú osobu jej naplno obsadí súrodenec.

Zjavne ho má rada a nevie ako tú traumu uvoľniť. Potrebuje s tým pomôcť. Skúste sa obrátiť na detskú psychologičku, ktorá by jej s tým terapeuticky pomohla. Napríklad pomocou terapie hrou.

Držím palce.