Pri uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane na manželku nesmie byť prekročený pre rok 2023 príjem 4 500,86 EUR?

Zodpovedané
6. jan 2024

Dobrý deň,

rád by som sa poradil.

Pri uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/la nesmie byť prekročený pre rok 2023 príjem manželky/manžela 4 500,86 EUR?

Ide o čistú mzdu, alebo sa ráta hrubá mzda?

Ďakujem

Dobrý deň,

od vlastného príjmu manželky sa odpočítava: poistné na sociálne poistenie zamestnanca, preddavky zamestnanca na zdravotné poistenie.

Zjednodušene: Od hrubej mzdy sa odpočítajú odvody na sociálne a zdravotné poistenie zamestnanca.

S prianím pekného dňa,
Lenka