Pracujem na plný úväzok, poberám bonus na 2 deti. Mám nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manžela?

Zodpovedané
16. feb 2024

Dobrý deň ,

rada by som sa opýtala ohľadom ročného zúčtovania dane. Pracujem na plný úväzok, poberám daňový bonus na 2 deti. Manžel je od mája 2023, evidovaný na ÚPSVaR, je ZŤP - zatiaľ aj stále bez práce.

Mám nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manžela?

Ak áno, čo k tomu všetko potrebujem?

Musí si podať daňové priznanie aj on?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, môžete mať nárok na nezdaniteľnú časť na manžela. Je potrebné zdokladovať buď potvrdenie o evidencii uchádzačov o zamestnanie, alebo rozhodnutie o priznaní ZŤP. Aký mal manžel príjem neuvádzate, ak nemal žiadny, tak by nemal povinnosť podávať daňové priznanie.

Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023, ktoré sú vyššie ako 2461,41 EUR.

S prianím pekného dňa,
Lenka