Oplatí sa nastúpiť na materskú dovolenku až v januári 2024?

Zodpovedané
23. nov 2023

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu týkajúcu sa materskej dovolenky. Som tehotná, termín pôrodu mám vo februári 2024 a na materskú by som mala nastúpiť v posledné dni roka 2023.

Od augusta som nepretržite PN, nové zamestnanie mám od apríla 2023. Lekár mi poradil, že je možné ma vypísať na materskú dovolenku až na začiatku januára 2024, keďže je to u mňa naozaj rozdiel len 2-3 dni, ak by to bolo pre mňa finančne výhodnejšie.

Zmenilo by mi to výšku materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte nový pracovný pomer od apríla 2023, do augusta prešlo viac ako 90 dní a materská sa bude počítať z tohto pracovného pomeru. Ak ste od augusta na PN a budete až do nástupu na materskej, Vám sa výška materskej nezmení či pôjdete na materskú v 12/2023 alebo v 01/2024.

PN neovplyvňuje výšku materského.

S prianím pekného dňa,
Lenka