Môžem požiadať o predčasný dôchodok, keď mám odpracovaných 40 rokov?

Zodpovedané
12. mar 2024

Dobrý deň,

v júni budem mať 58 rokov.

Môžem požiadať o predčasný dôchodok, keď mám odpracovaných 40 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

od 1. januára 2023 máte nárok na predčasný starobný dôchodok, ak:

  • ste získali aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia,
  • chýbajú vám najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku alebo ste získali najmenej 40 odpracovaných rokov a
  • suma vášho predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1,6-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

Ak ste získali najmenej 40 odpracovaných rokov, nevzťahuje sa na vás veková podmienka. T.j. ak splníte aj ostatné podmienky, môžu Vám chýbať aj viac ako dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku.

S prianím pekného dňa,
Lenka