Môžem čerpať 25 dní dovolenky?

Zodpovedané
23. apr 2024

Dobrý deň,

25.5.2024 mi končí rodičovská dovolenka. Do práce nenastúpim, pôjdem na úrad práce a skončíme pracovný pomer dohodou z dôvodu uvedeného v paragrafe 63 (z dôvodu nadbytočnosti). Tým pádom by mi malo byť vyplatené odstupné. Vo firme robím 8 rokov.

Mám 44,5 dňa dovolenky.

Môžem čerpať 25 dní dovolenky (tak mi to navrhla účtovníčka vo firme) a následne zvyšok cca 19,5 dňa si nechať preplatiť?

1.7.2024 by som sa išla evidovať na úrad práce. Budem mať vyšší vymeriavací základ na výpočet dávky v nezamestnanosti.

Mám si radšej vyčerpať len 1 - 2 dni a zvyšok preplatiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete postupovať podľa návrhu od účtovníčky. Budete mať ešte dosť preplatených dní dovolenky aj odstupné a tým sa navýši vymeriavací základ. Maximálny VZ sa môže krátiť.

Môžete si dať prepočítať zamestnávateľovej mzdárke (ak bude ochotná sa tým zaoberať), aký vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovni by Vám vznikol za tie čerpané a preplatené dni dovolenky spolu s odstupným s prihliadnutím na maximálny VZ. A takisto ako by to bolo, keby ste čerpali iba 1-2 dni dovolenky. Maximálny VZ sa môže krátiť, nakoľko by ste neodpracovali resp. nečerpali dovolenku celý mesiac, iba časť z neho a časť by ste boli ešte na RD.

S prianím pekného dňa,
Lenka