Momentálne som na rodičovskej dovolenke a druhé dieťa sa má narodiť 10/2024. Ako funguje ochranná lehota?

Zodpovedané
8. máj 2024

Dobrý deň,

TPP trvá od 2016, avšak firma má zaniknúť 30.6.2024.

Vznikne mi nárok na MD, ak som momentálne na RD (do 2/2025) a druhé dieťa sa má narodiť 10.12.2024?

Ako funguje ochranná lehota?

Vzťahuje sa aj na mňa?

Je šanca, že budem mať materskú v takej istej výške ako prvú?

Aké mám možnosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ by ste sa nanovo nezamestnali a pred skončením pracovného pomeru neaktivovali nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky), tak by Vám zaniklo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku. V takomto prípade, aby ste mali nárok na nové materské, museli by ste mať nových 270 dní nemocenského poistenia.

Ak by ste sa nanovo zamestnali, pred nástupom na materskú budete mať aktívne nemocenské poistenie, dni na RD z predchádzajúceho pracovného pomeru sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia, ale materská sa môže vypočítať inakšie. Záležalo by, ako dlho by sa platilo nemocenské poistenie.

Ak by ste čerpali dovolenku v súčasnom zamestnaní ped skončením pracovného pomeru a aktivovali takto nemocenské poistenie, dni na RD by sa započítali do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. V tomto prípade by ste mohli požiadať o materské z ochrannej lehoty, a materské by sa vypočítalo z roku 2023, nakoľko pracovný pomer začal skôr ako 1.1.2023 a skončil v priebehu roka 2024. Ak ste v 2023 nepracovali, materská bude vypočítaná z predpokladaného vymeriavacieho základu, ktorý nahlási zamestnávateľ. Mohla by byť aj v takej istej výške, tu by záležalo od toho, aký vymeriavací základ ste mali pri prvej, a aký predpokladaný VZ by nahlásil zamestnávateľ.

S prianím pekného dňa,
Lenka