Materská dovolenka pri zmluve na dobu určitú. Ako postupovať, keď čakám dvojičky?

Zodpovedané
8. máj 2024

Dobrý deň,

so zamestnávateľom mám uzavretú zmluvu na dobu určitú do 30.6.2025. Ročný nárok na dovolenku mám 45 dní. Aktuálne som tehotná a predpokladaný dátum pôrodu je 3.10.2024. Čakám dvojičky, takže bude čerpať MD v rozsahu 43 týždňov.

Ak by som nastúpila na MD 8 týždňov pred pôrodom, bola by MD do 4.6.2025?

Oplatí sa mi po ukončení MD nastúpiť opäť do zamestnania pričom by som si vyčerpala dovolenku?

Alebo sa mi oplatí hneď pokračovať na RD?

Je zamestnávateľ povinný mi nevyčerpanú dovolenku vyplatiť?

Aký psotup je podľa Vás najlepšie zvoliť?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa lehotníka SP ste dátumy uviedli správne.

Pokiaľ budete čerpať dovolenku po MD do skončenia pracovného pomeru a nenastúpite na RD, tak sa odvedú z čerpanej dovolenky všetky odvody do SP aj ZP + daň. Pokiaľ nastúpite na RD a nebudete čerpať dovolenku, tým pádom Vám dovolenku pri ukončení pracovného pomeru preplatia (povinnosť zo zákona), odvody do Sociálnej poisťovne nebudú odvedené, nakoľko počas RD má zamestnanec prerušené sociálne poistenie. Vtedy býva odvedené iba úrazové poistenie a zdravotné poistenie a daň.

S prianím pekného dňa,
Lenka