Mám pred materskou nárok na dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
23. jún 2023

Dobrý deň,

chcem sa informovať ohľadom dávky v nezamestnanosti pred nástupom na materskú dovolenku. V práci končím 1. septembra. Následne sa pôjdem prilásiť na ÚPSVaR. Na materskú nastupujem od októbra.

Mám nárok na dávku v nezamestnanosti pred materskou?

Odpracované mám viac ako 3 roky, ale skôr ide o to, či to nebude mať nejaký dopad na materskú alebo rodičak.

Ak o dávku v nezamestnanosti požiadam po rodičaku (budem nezamestnaná) a budem si platiť nemocenské, mám nárok na dávku?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Nevyčerpanú dávku v nezamestnanosti si môžete dočerpať do dvoch rokov. Podporné obdobie v nezamestnanosti je šesť mesiacov.

§ 105 Zákon o sociálnom poistení
(3) Poistencovi, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti a v období najviac dvoch rokov bol opätovne zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikne nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti odo dňa opätovného zaradenia do tejto evidencie v sume, v akej mu bola vyplácaná predchádzajúca dávka v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká uplynutím zostávajúcej časti podporného obdobia v nezamestnanosti.

Ak uplynú od obdobia, kedy by ste boli zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie dva roky, počas ktorých by ste mali hradené poistenie (zamestnanie, dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti), vznikne Vám nárok na novú dávku.

S prianím pekného dňa,
Lenka