Bude sa mi výška materskej počítať z roku 2022 alebo 2023?

Zodpovedané
13. apr 2023

Dobrý deň,

som na začiatku tehotenstva a termín pôrodu mi vychádza na december. Od januára 2023 sa mi navýšil plat. Zamestnaná som u 1 zamestnávateľa od júna 2021.

Bude sa mi výška materskej počítať z roku 2022 alebo 2023?

Odvádza sa mi počas PN alebo čerpania dovolenky nemocenské poistenie?

Ak by som v priebehu tehotenstva menila zamestnávateľa, koľko dní musím byť u neho zamestnaná, aby sa mi materská vypočítala z tohto roku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak Vám bude trvať terajší pracovný pomer, bude sa materská počítať z roku 2022.
Iba počas PN sa neodvádza poistenie.

Ak by ste išli na materskú z neukončeného ale nového pracovného pomeru, vtedy ak sa poistné na nemocenské poistenie platilo u zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka