Budú mi výšku materskej počítať aj zo živnosti alebo len zo zamestnania?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

moja otázka sa týka výpočtu materskej. Som zamestnaná od 20.2.2021 - pracovný pomer stále trvá. Počas tohto obdobia som mala založenú živnosť - SZČO, ktorá trvala od decembra 2021 do konca októbra 2023. Využila som rok neplatenia odvodov, tie som začala platiť od júla 2023 do novembra 2023.

Pri daňovej povinnosti som zaplatila cca 1600 EUR v roku 2022 a za rok 2023 tiež.

Budú mi výšku materskej počítať aj zo živnosti alebo len zo zamestnania?

Ochrannú lehotu spĺňam aj pri živnosti aj pri zamestnaní. Termín 1.8.2024. Pri ukončení živnosti som už bola tehotná. Tiež sa chcem spýtať aj na tehotenský príspevok.

Mala som si dať žiadosť aj zo SZČO?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na tehotenské/materské budete mať len z aktívneho nemocenského poistenia - TPP, pracovný pomer Vám stále trvá.

Ochranná lehota už z ukončenej SZČO sa neuplatní, nakoľko budete mať ešte iné aktívne nemocenské poistenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka