Bude sa mi počítať dovolenkový priemer z celého kvartálu vrátane PN?

Zodpovedané
9. apr 2024

Dobrý deň,

rád by som sa informoval.

Zz akého obdobia sa mi bude počítať dovolenkový priemer, keď som bol od 23.11.2023 do 25.2.2024 PN po úraze a po operácii?

Predpokladám, že to bude z prvého kvartálu tohoto roku, keďže tam mám odpracovaných viac ako 21 dní.

Bude sa počítať dovolenkový priemer z celého kvartálu vrátane aj PN, alebo iba z čisto odpracovaných dní?

Za január som dostal na výplatnú pásku, nejaké odmeny za odpracované roky a taktiež aj vo februári, plus už plat za štyri dni. Jedná sa mi o to, že 24.4.2024 mám nastúpiť na kúpeľnú liečbu na 28 dní a zamestnávateľ mi navrhol čerpať si dovolenku. Mám jej 50 dní.

Bude pre mňa výhodnejšie ísť do kúpeľov ako PN, alebo si čerpať dovolenku?

Rok 2023 som celý odpracoval, teda do 23.11.2023.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok.

Ak ste v rozhodujúcom období neodpracovali aspoň 21 dní alebo 168 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by ste dosiahli od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by ste zrejme dosiahli.

Ak by ste čerpali dovolenku v apríli = druhý štvrťrok, rozhodujúcim obdobím (RO)bude prvý štvrťrok, ak ste v ňom odpracovali viac ako 21 dní, samotná PN neovplyvní výpočet, dni na PN sa vylúčia. Súčet hrubých miezd v RO sa vydelia súčtom odpracovaných hodín v RO.

Pre zamestnávateľa je výhodnejšie, aby ste čerpali dovolenku. Minie sa z nej a nebude platiť náhradu za PN prvých 10 dní. Či je pre výhodnejšia aj pre Vás, záleží či si ju chcete ponechať na "horšie" časy, budete ju čerpať inokedy, alebo Vám aj takáto možnosť vyhovuje.

S prianím pekného dňa,
Lenka