Akým spôsobom sa mi vypočíta po návrate z materskej náhrada za dovolenku?

Zodpovedané
22. apr 2024

Dobrý deň,

hneď po návrate z materskej by som chcela čerpať ešte dovolenku. Na materskej budem viac ako kvartál, teda v určujúcom období nemám, resp. nebudem mať žiadne príjmy. Dočítala som sa, že sa bude vychádzať z pravdepodobného príjmu.

Ako ho zamestnávateľ určí?

Moja mzda je aj z cca 80% variabilná, logické by bolo vychádzať z poslednej mzdy resp. z posledného kvartálu, v ktorom mi ešte boli vyplácané mzdy, ale takto to asi nefunguje. Hoci vo výplatnej páske (chodí každý mesiac, na materskej som už druhý kvartál) je dovolenkový priemer stále nemenný, teda ak mám vychádzať z tohto prmemeru, náhrada za dovolenku by mi bola vyplatená z priemeru miezd z posledného kvartálu, kedy som bola ešte v práci.

Akým spôsobom sa mi vypočíta po návrate z materskej (nie rodičovskej) dovolenky náhrada za dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok.

Ak ste v rozhodujúcom období neodpracovali aspoň 21 dní alebo 168 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by ste dosiahli od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by ste zrejme dosiahli.

S prianím pekného dňa,
Lenka