Ako vyplniť obdobie medzi rodičovskou a nástupom dieťaťa do škôlky?

Zodpovedané
4. okt 2023

Dobrý deň,

som na RD a poberám rodičovský príspevok. Zamestnávateľ ma oslovil s ponukou na návrat do práce na moju pracovnú pozíciu na TPP. Vzhľadom na to uvažujem, že sa v novembri 2023 vrátim do zamestnania. Manžel by išiel na materskú dovolenku do dovŕšenia troch rokov syna. Ten bude mať tri roky 11.4.2024. Do škôlky ho vezmú až v septembri 2024 a nemá sa kto dovtedy o neho starať. Preto by som musela s ním opäť ostať doma od apríla do septembra.

Čo je najlepšie spraviť v tom apríli?

Mám zamestnávateľa žiadať o neplatené voľno?

Aký vplyv by to moje rozhodnutie malo na ďalšiu materskú?

Pokúšame sa o druhé dieťa.

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno v rámci neplatenej rodičovskej dovolenky. Dni neplateného voľna sa Vám nezapočítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia v prípade druhého tehotenstva.

V zdravotnej poisťovni sa následne môžete prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov. Na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak sa prihlásite v sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka