Ako sa mi bude počítať materská dávka, keď dám výpoveď?

Zodpovedané
15. mar 2024

Dobrý deň,

od roku 2009 pracujem v tej istej firme. Koncom roku 2016 som nastúpila na jednu materskú. Po materskej som chvíľu pracovala a potom som v roku 2021 nastúpila na druhú materskú. V apríli mi skončí rodičovský. Nedávno som zistila, že som tehotná. Do práce som už neplánovala nastúpiť.

Ako sa mi bude počítať materská dávka, keď dám výpoveď?

Je výhodnejšie dať sa na PN, alebo dať výpoveď a byť na úrade práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa Váš pracovný pomer skončí bez obnovenia nemocenského poistenia, nebudete mať nárok na materské ani na PN, pretože nemocenské poistenie sa v takomto prípade skončilo dňom skončenia materskej dovolenky.

Ak sa dohodnete so zamestnávateľom na čerpaní dovolenky pred skončením pracovného pomeru, nemocenské poistenie sa týmto obnoví. Následne budete mať nárok na PN aj na materské z ochrannej lehoty.

Rozhodujúce obdobie na výpočet materskej by bol rok 2023, pracovný pomer začal 1.1.2023 alebo skôr (2009) a skončil by v roku 2024.

Ak ste v 2023 boli iba na RD, teda bez zdaniteľného príjmu, tak dávka sa vypočíta z pravdepodobného príjmu.

Súbeh dávky v nezamestnanosti a PN nie je možný.

Výška nemocenskej dávky je 55 % z vymeriavacieho základu (prvé tri dni 25%) a výška dávky v nezamestnanosti je 50 % vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka