Ak by som teraz otehotnela, budem mať nárok na materskú?

Zodpovedané
25. jan 2024

Dobrý deň,

pracovala som ako čašníčka na dobu neurčitú, potom som otehotnela a bola 3 roky doma. S bývalým zamestnávateľom sme sa dohodli na ukončení pracovného pomeru k 30.9.2023. Následne 1.10.2023 som nastúpila do novej práce, kde mi dali pracovnú zmluvu na dobu určitú.

Ak by som teraz otehotnela, budem mať nárok na materskú?

Musím mať v novej práci odpracovaných 270 dní?

Mám po skončení materskej nárok na rodičovský vo výške 473 EUR alebo 345 EUR?

Ak otehotniem, tak mi určite pracovnú zmluvu nepredĺžia.

Ďakujem

Dobrý deň,

je podstatné, že kedy Vám zaniklo nemocenské poistenie. Pokiaľ ste si pred skončením pracovného pomeru neaktivovali nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky), tak Vám zaniklo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku. V takomto prípade, aby ste mali nárok na nové materské, budete musieť mať nových 270 dní nemocenského poistenia.

Ak budete mať nárok na materské, budete mať nárok aj na vyšší rodičovský príspevok.

S prianím pekného dňa,
Lenka