V akom veku je možné zistiť dyslexiu?

Zodpovedané
30. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som poradiť.

Dá sa u 3-ročnej dcérky zistiť, či trpí dyslexiou?

Ja a aj manžel sme dyslektici.

Ak áno, ako máme postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku.

Dyslexia je vývinová porucha učenia. Ide teda o už vrodené znevýhodnenie, ktoré je ovplyvnené viacerými faktormi. Medzi nimi môže byť aj dedičnosť, a to najmä po mužskej línii. Nie je to však jediný faktor. Hoci ste obidvaja dyslektici, nemusí sa u Vašich detí objaviť.

Dyslexiu je možné zväčša diagnostikovať až na konci 2. ročníka ZŠ. V prvom ročníku sa dieťa adaptuje, vyvíja sa syntéza hlások a ďalšie dôležité veci. Vo Vašom prípade by sme však odporúčali, aby ste si počkali, kým bude dcérka preškoláčka a potom požiadali učiteľky v škôlke nech si všímajú ako jej ide predškolácke učivo. Môžete kontaktovať aj CPP alebo centrum včasnej intervencie vo Vašom okolí s podozrením na dyslexiu.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.