Mám nechať bojazlivú 4-ročnú dcérku v kolektíve?

Zodpovedané
18. mar 2024

Dobrý deň,

mám dcéru, ktorá bude mať čoskoro 4 roky. Od septembra navštevuje materskú školu. Už od malička je medzi ľuďmi veľmi hanblivá, bojazlivá. Dá sa povedať, že sa bojí miest, kde je viac ľudí (aj povie, že "mami, tam nejdeme, tam sú detičky/ľudia"). Bojí sa ľudí vo všeobecnosti. Škôlku znášala od septembra takým spôsobom, že išla, lebo vedela, že musí. Bola tam ticho, sama v kúte, do aktivít sa nezapájala, detí sa bála. Podľa slov učiteliek z nej až srší strach, úzkosť.

Pred dvomi týždňami sa niečo zlomilo a začala veľmi plakať už cestou do škôlky. Vidím na nej, že sa snaží ten plač potlačiť, no vždy ju to doslova prevalcuje. Neustále sa ma pýta, či ju ľúbim. Ona mi vraví, že ľúbi mňa. Začala ma výrazne uprednostňovať pred manželom (jej otcom). Problém je ten, že plače. Podľa slov učiteliek plače aj 4 hodiny nonstop. Keď neplače, tak fňuká niekde v kúte.

Údajne sa v škôlke nič nové nestalo, len ako keby tie emócie vybuchli. Je často chorá (soplíky, kašeľ) a dokonca začína simulovať chorobu, aby bola so mnou. Veľa sa doma rozprávame. Skúsili sme už aj veci typu "ak nebudeš plakať v škôlke a budeš sa pekne hrať, tak pôjdeme poobede kúpiť hračku". Malá sa teší, skáče od radosti, menuje snáď 100 vecí, ktoré by si vybrala. No ako príde ráno a blížime sa k škôlke, tak je iná. Inak rozpráva, počujem z nej ako keby stres. Snaží sa to potlačiť, no nejde to.

Doma je to jedno šikovné, neustále rozprávajúce dievčatko, veľký šibal. Súrodencov nemá. Naozaj je to iný človiečik doma a medzi svojimi a iný v škôlke.

Máme vytrvať, alebo ustúpiť a škôlku na nejaký čas nenavštevovať?

Dnes išla do škôlky po dvoch týždňoch doma a verila som, že bude lepšie. No opak bol pravdou.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Je možné, že Vaša dcérka sa ešte nedokázala adaptovať v škôlke. Adaptácia je totiž zvyčajne dlhotrvajúci proces. Predsa len ide o veľkú zmenu v živote dieťaťa, ktoré bolo 3 roky prevažne s matkou alebo iným členom domácnosti a zrazu prichádza veľa zmien, na ktoré možno ešte dieťa nie je vnútorne pripravené. Dcérka môže prežívať negatívne pocity zo zmeny a z toho, že jej chýba matka a pôvodný režim. S dieťaťom ste mali vybudovanú bezpečnú vzťahovú väzbu, ktorá teraz prechádza skúškou. Vo svojom srdiečku si musí uvedomiť, že po ňu vždy prídete, že je v škôlke v bezpečí, že ju máte radi doma, ale aj tam. Možno len potrebuje čas.
Nepopisujete ako do škôlky začala chodiť. Niektoré detičky začínajú pár hodinami, iné zase celým dňom. Je veľmi individuálne, ktorá forma je pre dieťa vhodnejšia.

Tiež môže ísť o separačnú úzkosť. Separačná úzkosť je strach z odlúčenia, preto sa zvykne označovať aj ako separačný strach. Ide o míľnik v emočnom vývoji dieťaťa, kedy sa náhle zmení jeho správanie. Má strach a pociťuje nepokoj, keď nie ste na blízku. To by potvrdzovalo aj to uprednostňovanie vás pred manželom. S dostatočnou trpezlivosťou toto obdobie dokážete spoločne prekonať. Nezabudnite, že niektoré deti majú toto obdobie dlhšie a majú problém sa do veľkého kolektívu adaptovať. Skúste sa poradiť aj s pediatričkou alebo učiteľkami. Niekedy je potrebné na čas do škôlky nechodiť a potom to postupne skúšať nanovo, nevieme však, aké sú Vaše rodinné možnosti.

Ďalšia možnosť je nejaká nespracovaná trauma, fóbia, či úzkosť ako dôsledok ťažkej adaptácie, nejakého incidentu alebo ich kombinácie. Zvážte možnosť poradiť sa s klinickým psychológom, prípadne s odborníkmi z centra včasnej intervencie, ktorí Vás môžu ďalej nasmerovať.

Zatiaľ, ak je to možné, chodievajte po dcérku do škôlky stále v rovnakom čase. Pravidelnosť totiž v deťoch podporuje pocit istoty. Taktiež by potrebovala mať nejakú blízku dušu, dobrú kamarátku, s ktorou by si postupne budovala vzťah a začlenila sa do kolektívu spolu s ňou. Nemyslíme si, že je riešenie úplne vynechať škôlku dlhodobo, pretože v rovesníckom kolektíve bude raz aj na základnej, či strednej škole. Preto je potrebné problém s adaptáciou a začlenením sa do kolektívu riešiť už v tomto veku. Ak sa teraz podarí prísť na spúšťač jej správania, viete s tým krásne pracovať, kým dcérka nepôjde do školy.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

S pozdravom

Kristínaa Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.