Ako postupovať, keď vieme o šikane žiaka na strednej škole?

Zodpovedané
30. apr 2024

Dobrý deň,

súrodenec má problém s učiteľkou angličtiny na hotelovej akadémií. Ako rodina sa snažíme podržať nášho súrodenca, ktorý je vo vyššom ročníku. Chodí s brušnými ťažkosťami. Učiteľka neustále zvyšuje hlas, huláka, nechce ospravedlňovať hodiny iba dotyčnému žiakovi. Zachádza to až tak, že sa bojíme o prepadnutie. Ako učiteľka sa chová neadekvátne a o jej prístupe ani nehovorím. Učiť deti naspamäť slohy, len aby si bola istá, že zmaturujú? Nakoniec nám povie, že keď jej žiaci pôjdu maturovať, bude schúlená v kúte dúfajúc v to, že žiaci prejdú. Už nevieme čo robiť. Pretrváva to vyše roka. Vedia o tom učitelia, psychologička a riaditeľka školy tak isto.

Mne ako budúcej učiteľke je z toho celého smutno.

Ako máme postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. Bohužiaľ v posledných mesiacoch nás prenasledovali zdravotné ťažkosti, preto sa Vám ospravedlňujeme, že odpovedáme až teraz. Ak sa Vaša situácia medzitým vyriešila, tak nás to teší.

Podľa Vášho popisu je jasné, že tu ide o problém vyučujúcej a jej nedostatočného sebavedomia ako učiteľky. Neverí si, že dokáže žiakov dostatočne naučiť, preto presúva zodpovednosť na nich. je samozrejmé, že hlavná zodpovednosť je na študentovi, ale pokiaľ má on snahu učiť sa, dokáže zabrať, učiteľ by mu mal byť v tomto veku už len nápomocný a nehádzať mu polená pod nohy zbytočným stresovaním a preťažovaním. Učiteľ by mal žiaka naučiť to najdôležitejšie, čo mu pomôže zvládnuť skúšku, ale musí mu dovoliť aj samostatne myslieť.

Skúste sa porozprávať so svojím súrodencom. Upokojte ho, najmä tým, že ak má dostatočné vedomosti a bude sa svedomito pripravovať, určite to zvládne. Svedomitou prípravou nemyslíme učenie sa slohov naspamäť. Ak je to potrebné, nech taktiež vyhľadá pomoc psychológa, ktorý mu môže poradiť postupy, aby sa pred jej výstupmi a krikom obrnil a nestresovali ho tak.

Bolo by taktiež vhodné, aby ste napísali oficiálnu sťažnosť riaditeľovi alebo zriaďovateľovi. Tu vyzerá, že problém bude pociťovať celý kolektív. Je potrebné, aby ju teda napísali viacerí s detailným popisom a tiež so žiadosťou o riešenie situácie. Aj keby išlo len o správanie voči jednému žiakovi, určite existujú svedkovia jej správania sa voči nemu.

Veríme, že žiaci v poriadku zmaturujú, ak nebudú zbytočne stresovaní a preťažovaní.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.