13-ročná dcéra má ADHD, ADD a PAS. Ako jej pomôcť počas jej skratov?

Zodpovedané
30. apr 2024

Dobrý deň,

13-ročná dcéra má ADHD, ADD. Plus jej nedávno zistili PAS, depresie, EEG vlny, máva epileptické záchvaty. V škole to ešte zvláda, je integrovaná, ale doma je to boj. Chodíme k psychiatrovi. Nasadil jej Sertralín, berie ho mesiac a účinok žiadny. Dostala Xanax, ale bojím sa jej ho dať.

Doma sa s ňou trápime. Pozerá TV, alebo je na mobile a zrazu dostane skrat. Keď niečo hľadá a nemôže nájsť, tak začne vrieskať, búchať po podlahe a nedokážem ju ukľudniť. Snažím sa tú vec nájsť a ona ešte viac dupoce.

Doma sa sama učiť nebude. Mám snahu jej pomôcť, idem k nej a do 5 minút ma začne vyhadzovať. Opäť začne búchať po podlahe, vulgárne nadávať, alebo ujde do kúpeľne a tam búcha s dverami. Otvorí - buchne a opäť to opakuje. Keď ju v tom búchaní zastavím a idem k nej, tak začne kopať do mňa, štípať ma.

Susedia tiež už toho majú dosť. Takéto amoky má denne a ja som z toho vyčerpaná. Manžel, aby mi pomohol, naopak ešte viac do toho zakročí. Dcéra na neho nadáva, on jej to vráti a ponižuje ju. Dcéra je agresívna, on to isté. Vôbec sa nekontroluje.

Minule manžel rozbil dvere a dcére posteľ, lebo mal nervy. Keď dcéra videla, že jej rozbil posteľ, tak mala ešte väčší šok. Útočila aj na mňa, kopala do mňa. Držala som ju, aby nešla do kúpeľne a netrieskala s dverami.

Manžel sa nevie kontrolovať, nevie dcéru pochopiť. Ja chcem dcére pomôcť, ale už neviem ako. Denne som vyčerpaná. V poslednej dobe sa dcéra nechce učiť. Zhoršili sa jej známky a integráciu má minimálnu. Mala 25%, psychiatrička nastavila na 75%. Nepociťujem, že by sa v škole niečo posunulo. Určite dcérku objednám na terapie.

Ako jej môžem dovtedy pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. V posledných mesiacoch nás prenasledovali zdravotné ťažkosti, preto sa Vám ospravedlňujeme, že odpovedáme až teraz.

Uvedomujeme si, že Vaša situácia nie je jednoduchá ani pre Vás a ani pre Vašu dcéru. Jej správanie v tomto čase ovplyvňuje toľko faktorov, že je pre ňu skoro nemožné prežiť to bez problémov. Poďme na to postupne.

ADHD a PAS majú spoločnú nízku frustračnú toleranciu. ADHD k tomu ešte pridáva aj impulzivitu a PAS zase oslabenú komunikáciu a sociálnu interakciu. Toto všetko je umocnené hormonálnymi zmenami počas puberty, ktoré často zvyšujú agresivitu, alebo spôsobujú depresie.

Situácii nepomôže ani epilepsia a gradovanie situácie Vaším manželom.

V nasledujúcich riadkoch máme pár odporúčaní:

  • Odsledujte si spúšťač amokov, či je to pri rovnakej alebo podobnej činnosti, alebo zakaždým inokedy. Hľadajte spúšťač. Môže ním byť aj preťaženie v škole, kde sa musí viac kontrolovať a potom sa to prejaví doma, alebo aj jemné epileptické záchvaty, ktoré neviem zvládnuť alebo inak popísať. Často sa prejavujú len bolesťami hlavy a ona je z toho nervózna.
  • Ľudia s PAS, aj keď sú verbálni, majú problém s komunikáciou a sociálnou interakciou. Nevedia teda často vyjadriť svoje pocity a na druhej strane ani intuitívne zistiť ako sa cíti ten druhý, pokiaľ im to zvyčajne presne nepovie. Dokážu sa to postupne naučiť, no trvá to dlho a je potrebné na tom pracovať aj pomocou terapií.
  • Pokiaľ ide o medikáciu, skúste sa aspoň telefonicky poradiť s psychiatričkou. Povedzte si pre a proti. Je možné, že jej to pomôže prečkať najhoršie obdobie a postupne sa bude vysadzovať. Niekedy je potrebné vyskúšať aj viac druhov liekov, kým jeden zaberie.
  • Dcéra má nízku frustračnú toleranciu a vysokú impulzivitu, taktiež je pre ňu náročné ovládať sa. Skúste spoločne v pokoji nájsť vhodný spôsob ako jej hnev zvládnuť bez trieskania dverami a kopania. To sú prejavy jej preťaženia, nervového pnutia. Nedokáže to zatiaľ spracovať inak, alebo dokáže sa to naučiť. Ponúknite jej nejaký kompenzačný mechanizmus, alebo sa o ňom spoločne s ňou poraďte - boxovacie vrece, alebo tulivak, do ktorého môže udierať, vnútorná trampolína, kde si môže vyskákať nervozitu. Niektoré deti hryzú do vankúša a podobne. Spoločne určite nájdete niečo, čo bude vyhovovať aj jej, aj Vám a Vášmu okoliu.
  • Vysvetlite manželovi, že ak cíti, že sa prestáva ovládať, nech odíde z bytu, alebo z miestnosti, kým sa upokojí. Pretože nálada je nákazlivá, aj tá dobrá, aj tá zlá. Teda, ak je on vytočený, dcéra sa určite neupokojí. Ak sa aj zľakne - napr. s tou posteľou - jej psychika si to vykompenzuje niekde inde. Nočnými morami, zhoršeným prospechom a podobne.
  • Pokiaľ ide o školu, je potrebné, aby mala pravidlá a režim. Len vtedy pociťuje bezpečie. Skúste sa poradiť so špeciálnou pedagogičkou alebo školskou psychologičkou, ako to nastaviť tak, aby nebola preťažená.
  • Bolo by vhodné s ňou navštíviť gynekologičku. Amoky môže spôsobovať aj hormonálna nerovnováha alebo nedostatok vitamínov ako D a železo.
  • Existujú postupy ako zvládnuť agresívne správanie tak, aby si neublížila ona, ani vy. Prispôsobujú sa však zvyčajne konkrétnej osobe. Ale ak je to možné, skúste sa držať na dĺžku paže, ak nie je potrebné ju znehybniť tak, aby si neublížila ona, ani aby neublížila Vám. Konkrétne rady by sme Vám vedeli poskytnúť po zistení ďalších informácií, ak by ste mali záujem, neváhajte nás kontaktovať.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.