Môžem ísť so 4-mesačným predčasniatkom medzi ľudí?

Zodpovedané
27. mar 2023

Dobrý deň,

máme doma predčasniatko, synček sa narodil 1.12.2022 v 31. týždni tehotenstva. Vážil 1 390 g a mesiac sme boli v nemocnici. Čiže bude mať 4 mesiace a aktuálne má 4215 g. Na vakcínu RSV sme boli 2x a čaká nás ešte jedna.

Doteraz sme boli len doma a čo sa týka prechádzok, tak tie s ním absolvujem len v prírode. Na jednej strane sa bojím s ním ísť medzi ľudí, ale na druhej strane nemôžem s ním byť tak dlho zatvorená len doma.

Môžeme chodiť napríklad aj do nákupného centra?

Môžeme ísť na oslavu, kde bude 13 ľudí a návšteva zo zahraničia?

Ďakujem

Dobrý deň,

návštevy môžete prijímať, ale opatrne. Návšteva by mala byť vždy úprimná. Ak sa necíti dobre /škriabanie v hrdle, nádcha, zvýšená teplota/, tak Vám to úprimne povedať a nechať to na nabudúce.

Pred pestovaním synčeka je samozrejmá dôsledná hygiena rúk s mydlom aj dezinfekciou a zákaz bozkávanie synčeka všetkým okrem Vás.

Nákupné centrá - v nich je v hlbokej vaničke v kočíku a nikto na bábo priamo nedýcha, nerozpráva. Ak si potrebujete spraviť s kočíkom nákup, tak prečo nie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas