Kvôli čomu má moja dcérka problém s mliečnymi výrobkami?

Zodpovedané
28. mar 2023

Dobrý deň,

mám 11-mesačné plne dojčené dievčatko. Po ochutnaní jogurtu Bio Selský Hollandia a Sabi - biely sa jej do pár minút vyhodili okolo pusy červené vyrážky a líca jej úplne zbordoveli. Dala som jej Fenistil kvapky a po určitej dobe to prešlo. Podobný prejav mala po konzumácii žĺtka.

Lekárka jej brala krv na alergiu, (ja mám alergie na mnoho potravín, už som mala aj anafylaktický šok či žihľavku), alergia na vajíčko sa u nej potvrdila, ale alergia na bielkovinu kravského mlieka nie. Včera po ochutnaní drobného kúsku mozzarely mala opäť červené vyrážky okolo úst. V noci bola dosť nepokojná. Na alergológiu sme objednaní, ale až v máji.

Aká zložka z týchto výrobkov to podľa Vás spôsobuje, ak sa ABKM nepotvrdila?

Stretli ste sa s tým?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, stretla. Nemusí ísť o "pravú alergiu", ale nateraz je zažívací trakt ešte nepripravený na bielkovinu kravského mlieka.

Nakoľko však má opakovane prejavy, hoci bez potvrdenej alergie, tak by som mliečne produkty dcérke v tomto čase nepodávala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas