Je možné, že 5 mesačné bábätko vynechá polohu na brušku?

Zodpovedané
29. dec 2021

Dobrý deň,

máme 5 mesačného synčeka, ktorý od narodenia nemá rád polohu na brušku. Vydrží tak chvíľku (ukazujeme mu hračky, knižky) a potom sa rozplače. Musíme ho vziať na rukym aby sa ukľudnil. Ak ho chvíľku nechám potrápiť sa, tak sa dogrcká a od plaču až modrie.

S otáčaním máme tiež problém. Ani len náznak toho, že by sa chcel pretočiť na brušku. Tiež mu ukazujeme hračky.

Je možné, že polohu na brušku úplne vynecháme?

Hlavičku drží veľmi pekne, sám sa ťahá do sedu.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nie je možné vynechanie tejto polohy bez toho, aby vývin bol správny. Urýchlene by ste sa mali objednať na detskú fyzioterpaiu. Tam skontrolujú, či synček nemá diastázu brušných svalov, herniu... Prečo proste nechce byť na brušku a zaradili by cviky na zmenu tejto situácie, aby vývin prebehol tak, ako má.

Ťahanie do sedu nie je správne, nepodporujte ho v tom. Sed má prebehnúť zo šikmého sedu - podpora jednou rukou.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas