Ako ochrániť novorodenca pred ochorením od súrodenca?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

na Vianoce mám termín pôrodu a ochorelo nám staršie dieťa na laryngitídu. Berue antibiotiká Cefzil. Dávam mu aj probiotiká a okrem toho užíva aj lieky na srdiečko.

Dosť sa obávam toho, že to dostane potom od neho aj novorodenec. Doma veľa vetrám, chodíme aj von každý deň a už berie štvrté antibiotiká tento rok.

Ako ochrániť novorodenca pred ochorením od súrodenca?

Koľkokrát do roka je v norme u detí užívať antibiotiká?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko synček užíva lieky na srdiečko, tam sa s antibiotikami trošku inak operuje. Ak má srdcovú vadu, tak je dôležité srdiečko chrániť viac ako u iných detí.

To koľkokrát za rok je normálne užívať ATB sa nedá povedať. Ide skôr o to ako boli ordinované, na aké ochorenia, aký mali priebeh... Či to svedčí o poruchy imunity už vie zhodnotiť lekár.

Ochrana novorodenca: vetranie, umývanie rúk, naozaj dôsledne a staršiemu zakázať pusinkovať bábätko. Okrem toho dojčenie a ak to ide, tak nespať s obidvomi v jednej miestnosti.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas