Ako liečiť koliky u štvortýždňovej dcérky?

Zodpovedané
10. feb 2020

Dobrý deň,

moja dcérka má necelé 4 týždne a je dojčená. Od príchodu z pôrodnice má väčšie bruško, ako žabka. Vyzerá ako čerstvo napapaná aj vtedy, keď nie je.

Občas nevedela zaspať po dojčení, vykopávala nožičky a rozhadzovala ručičkami. Bola nekľudná, bolo niekedy ťažšie ju uspať. Napriek tomu sme nejaké väčšie problémy u nej nepozorovali. Pribrala pekne.

Na odporúčanie lekára sme nasadili Espumisan. Masáže sa snažíme robiť, aj cvičiť s nôžkami, aj polohovať na bruško. No bohužiaľ ani jednu z týchto aktivít nemôžem zaradiť medzi jej obľúbené.

Posledné dni sa menej vyprázdňuje (namiesto plnej plienky sú to len menšie "fľaky" v plienke), nemôže spinkať. Zo spánku vydáva neustále rôzne zvuky. Budí sa s plačom. Je vidieť, že je unavená. Ako začne upadať do spánku, tak sa opäť preberie a plače a stále dookola.

Lekár nám poradil použiť teplomer na vyprázdnenie, ale veľmi nepomohol.

Čo by ste nám odporučili, ako by sme jej mohli pomôcť?

Niekedy plače tak, že je celá červená v tvári a my sa bojíme, aby sa jej niečo nestalo.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ide o kolíky. Červenanie v tvári neublíži, to sa nebojte.

Lekár Vám správne odporučil Espumisan. Ak máte L , treba ho dávať 5x denne 25 kvapiek. K tomu môžete pridať Coliprev prípravok a probiotiká, ďalej ako aj robíte masáže, cvičenia s nožičkami, a najmä si na stravu musíte veľmi dať pozor vy.

Žiadne pečivo, obmedziť cukor, zeleninu (kapusta, cibuľa, strukoviny) a možno načas aj mliečne výrobky.

Kúpte si v lekárni rektálnu rúrku a radšej použite tú, ako teplomer. Ak sa nepodarí aj vybaviť stolica aspoň odídu plyny, čo dcérke spôsobujú nepríjemné bolesti bruška.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas